Zamknij
REKLAMA

Pokaz kolekcji Leonarda i Wandy Pietraszaków, daru dla Bydgoszczy

20:42, 10.06.2021 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Urodzony w Bydgoszczy aktor, miłośnik naszego miasta i jego Honorowy Obywatel - Leonard Pietraszak i jego Małżonka przekazali Bydgoszczy dar - kolekcję obrazów.  Kolekcję "JAN STANISŁAWSKI i UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków" już 19 czerwca będzie można oglądać w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

JAN STANISŁAWSKI i UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków to wyjątkowa wystawa, będąca prezentacją kolekcji malarstwa młodopolskiego Wandy i Leonarda Pietraszaków, która jest szczególna nie tylko za sprawą indywidulanego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również przez fakt, iż stanowi dar dla Bydgoszczy i jego mieszkańców.

Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy i Jego Małżonka przekazali do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję, którą budowali przez kilkadziesiąt lat i z którą są bardzo emocjonalnie związani, mimo to postanowili oddać ją społeczeństwu. Jak mówią Państwo Pietraszak: „Gromadziliśmy te prace Mistrza Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia. (…) Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W rodzinnym mieście Leonarda, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i mieszkańcy tego pięknego miasta.”

Przekazany zbiór liczy 58 obrazów olejnych autorstwa Jana Stanisławskiego i 38 innych artystów (i jednej artystki) w tym m.in.  Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałki, Antoniego Procajłowicza, Bronisława Kowalewskiego czy Floriana Piekarskiego.

Ekspozycja Jan Stanisławski i uczniowie jest podróżą w urokliwy, czasem tajemniczy świat natury z widokami pól, lasów, wiejskich dróg czy gór, ale także architektury i miast, w którą warto wyruszyć i poczuć ducha „Młodej Polski”.

Wystawę będzie można zwiedzać od 19 czerwca w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. Tego dnia w obiekcie będzie obowiązywał bilet ulgowy, a na pierwszych zwiedzających będą czekać niespodzianki.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Dziękujemy !!!Dziękujemy !!!

10 0

Bydgoszcz jest dumna z takiego Honorowego Obywatela Miasta. 09:38, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aliali

1 1

A ten karierowicz Bogdanowicz zmienia nazwę ulicy na Kaczyńskiego który nazwał mieszkańców parszywymi . A niema ulicy tak wybitnej osoby , aktora i Honorowego Obywatela .Panowie radni pobudka zmienić niechcianego kaczyńskiego na Leonarda i Wandy Pietraszaków Niedługo wybory czekamy 16:30, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%