Pierwsze odnalezione chińskie pieczęcie pochodzą sprzed trzech tysięcy lat przed naszą erą, czyli sprzed ponad pięciu tysięcy lat. A zatem na wiele stuleci przed pojawieniem się cywilizacji europejskich – greckiej i rzymskiej.
Pieczęcie wyrabiane były z kamieni i służyły do pieczętowania bambusowych zwojów. Były to pieczęcie rodzinne, stanowiły ryt rodu i rodziny. Zawierały, zdaniem opowiadającego o nich w Węgliszku Quian Lu, treści jawne i czytelne dla postronnych oraz zakodowane informacje dla wtajemniczonych. Pieczęcie jednego i tego samego rodu znacznie się różniły, kiedy stosowano odmienne systemy znaków, a w Chinach było takich wiodących systemów znaków sześć.
Pieczęcie chińskie służyły zarówno do oznaczenia informacji na papierowych nośnikach jak i do lakowania listów. Pieczecie wykonywane z zachowaniem starych (kamiennych) procedur są popularne w Chinach także dziś. Szanujący się artysta, urzędnik, ważki obywatel mają własną pieczęć.
Przypominamy, że chińską kulturę i sztukę zaprezentuje już 10.06.2011 roku Galeria Sztuki Nowoczesnej. Będzie to wystawa grafik szanowanego w Chinach artysty Shao Kepinga.

(kd)