Zamknij

piątek, 09.11, godz. 18.00

Galeria Miejska bwa

Bilety: wstęp wolny

Podwójny wernisaż w bwa! Otwarta zostanie wystawa indywidualna Wojciecha Woźniaka – "Unknown roads" oraz wystawa pt. "Nietota", odwołująca się do ezoterycznego dzieła Tadeusza Micińskiego z 1910 roku, "Księgi tajemnej Tatr".

Wystawa indywidualna Wojciecha Woźniaka "Unknown roads" wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody przyznanej w Konkursie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego POLYGONUM 4. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z trzech cykli: „Unknown roads” (fotografie i instalacja video, 2018), „Metafizyka codzienności” (fotografie, 2016) oraz „Codzienne rytuały” (fotografie, 2015).

---

Nietota to wystawa, w której tytule pobrzmiewa niemowlęce gaworzenie – odwołuje się do ezoterycznego dzieła Tadeusza Micińskiego z 1910 roku, Księgi tajemnej Tatr. Słowo użyte przez autora to potoczna nazwa lepidodendronów, spokrewnionych z paprotnikami botanicznych reliktów sprzed 300 milionów lat. Ludowy przesąd, rozpowszechniony zwłaszcza na terenie Karpat, przypisywał im działanie magiczne. Przewrotna nazwa oznaczać miała „nie tą”, czyli Tą, której imienia wymawiać nie należy.
(…)

Jak twierdził Edgar Morin – francuski filozof i socjolog – pierwotnie technika, magia, religia i sztuka nie dawały się odróżnić. Wystawa, odnosząc się do relacji sztuki i niewyrażalnego, związków praktyk artystycznych z magicznymi, podnosi zarazem problem prześladowań osób aspołecznych, pośrednio także estetyzacji przemocy, obecnej w nierzadko teatralnej oprawie procesów o czarownictwo.
Wiara w istnienie wiedzy sekretnej i niewidzialnych mocy ma się dobrze, niezależnie od technicznego zaawansowania danej cywilizacji. Poprzez modelowanie i reprezentację rzeczywistości, transmutację materii i mistycyzm abstrakcji, performatywność gestu, a także sploty mimesis i hermetycznej symboliki, praktyka artystyczna penetruje wiele sfer ludzkiej duchowości.
Wystawa obejmie realizacje malarskie, wideo, obiekty i instalacje odwołujące się do wizualnych aspektów praktyk hermetycznych i mistycznych.
/ Łukasz Huculak/

Wystawa "Nietota". Łukasz Patelczyk, The Lost, 2017

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone