Zamknij

niedziela, 17.03, godz. 16.00

Pałac Nowy w Ostromecku

Bilety: wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł

RGG  (Łukasz Ojdana – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja) to jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego (ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki). Grupa w marcu br. świętuje premierę dziesiątej już płyty Memento. Album wydany został nakładem wytwórni Warner Music Poland w legendarnej serii Polish Jazz.

„Muzyka RGG jest muzyką dla odbiorców aktywnych” - tak sami członkowie zespołu charakteryzują dźwięki, które tworzą. Rzeczywiście, muzyki RGG trzeba słuchać świadomie. Dopiero wówczas, gdy poświęcimy jej całą naszą uwagę, otworzą się przed nami konteksty, w których na pierwszym planie funkcjonuje otwartość i kreatywność wypracowana przez to niezwykłe fortepianowe trio. Niezwykłe, gdyż przez 17 lat istnienia udało im się stworzyć własny, absolutnie niepowtarzalny styl. Nie jest to po prostu fortepian, któremu towarzyszy sekcja rytmiczna, ale trzech równouprawnionych muzyków, wspólnie tworzących muzyczne opowieści. Płyty RGG nie są zbiorami kilkunastu utworów, ale całościami opowiadającymi różne historie. Nie jest zresztą przypadkiem, że słowo opowieść pojawiało się kilkakrotnie w tytułach ich poprzednich albumów.

Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął ożywczy wiatr w żagle formacji. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. Nazwa więc pozostała, a trio wyruszyło w dalszą drogę.

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone