W obradach uczestniczyła wojewoda Ewa Mes, inicjator spotkania Leszek Walczak, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, Narodowego Funduszu Zdrowia, izb lekarskich i pielęgniarskich, a także aptekarze oraz reprezentanci Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Przypomnijmy, że protest lekarzy trwa od dnia wprowadzenie w życie ustawy, a więc już siedemnaście dni i polega na wypisywaniu recept z pieczątką ?Refundacja leku do decyzji NFZ”. Niezadowoleni z ustawy są także aptekarze, których wielu powstrzymuje się przed podpisaniem umów z NFZ. Przedmiotem sporu z rządem są zapisy w ustawie nakazujące lekarzom weryfikację dokumentacji ubezpieczeniowej pacjenta. Oprócz tego lekarzom grożą surowe kary za wypisanie recepty osobie nieubezpieczonej, a aptekarzom za zrealizowanie błędnie wypełnionej recepty.

Członkowie Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego zwrócili się do wszystkich wojewódzkich komisji dialogu społecznego o to, aby zabiegały i apelowały do rządu o wznowienie dialogu na temat ustawy o refundacji leków na poziomie ogólnopolskim.

W wydanym oświadczeniu członkowie Prezydium WKDS ?wskazali na pilną potrzebę wprowadzenia zmian do ustawy o refundacji leków?.

Obrady zakończyły się apelem do parlamentarzystów naszego województwa oraz do rządu ?o podjęcie prac legislacyjnych, które doprowadzą do obniżenia poziomu rezerwy pozostającej w dyspozycji Prezesa NFZ.”

Zdaniem członków Prezydium WKDS, dotychczasowa rezerwa jest zbyt wysoka i dodatkowo jej dzielenie nie jest poddane żadnym regułom, co powoduje rażąco niesprawiedliwy podział owej rezerwy ? zazwyczaj krzywdzący i niesprawiedliwy dla mniejszych i słabszych ośrodków.