Zamknij

środa, 20.03, godz. 19.00

Filharmonia Pomorska

Bilety: 30 zł - normalny, 20 zł - ulgowy

Wieczór kameralistów śmiało można obwołać przebojowym, program bowiem zawiera same hity baroku. Poczynając od tak popularnego utworu Pachelbela, którego piękne melodie wpadają od razu w ucho. Pewnie dlatego doczekały się wielu odniesień w kulturze popularnej, np. zostały też wykorzystane jako motyw muzyczny w licznych filmach. Następnie słynna Aria na strunie G (druga część Suity D-dur), wielokrotnie transkrybowana na różne instrumenty.  Przydomek „na strunie G” zawdzięcza dziewiętnastowiecznej transkrypcji – przeniesiona z oryginalnej tonacji D-dur do C-dur, rzeczywiście dawała się wykonać wyłącznie na najniższej strunie skrzypiec. To jedna z najpiękniejszych melodii napisanych przez Bacha, snująca się na tle miarowo kroczącego basu. Na finał dwa klejnoty muzycznego baroku: Koncert skrzypcowy a-moll Vivaldiego, pochodzący z najbardziej znanego zbioru L’estro Armonico i Koncert d-moll na dwoje skrzypiec Bacha, jedyne tego rodzaju dzieło kompozytora, które przetrwało do naszych czasów, a wyróżnia go niezwykle piękny dialog skrzypiec na tle orkiestry.

Solowe partie skrzypiec realizować będą Waldemer Kośmieja – koncertmistrz Capelli Bydgostiensis oraz 17-letnia Marta Gębska zaliczana do najciekawszych talentów wśród polskich skrzypków młodego pokolenia.

Całość poprowadzi batuta niemieckiego dyrygenta i dyrektora chóru Singakademie z Frankfurtu nad Odrą Rudolfa Tierscha, zaprzyjaźnionego od lat z Filharmonią Pomorską.

Barokowy wieczór kameralny

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Rudolf Tiersch dyrygent
Marta Gębska skrzypce
Waldemar Kośmieja skrzypce

Johann Pachelbel Kanon i Gigue D-dur
Johann Sebastian BachAria z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068
Antonio VivaldiKoncert skrzypcowy a-moll op. 3 nr 6
Johann Sebastian BachKoncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone