Zamknij

wtorek, 16.04, godz. 18.00

Salon Hoffman, pl. Kościeleckich 6

Bilety: 15/30 zł

The Leaders to synteza 3 osobowości i 3 liderów – wybitnych, uznanych, ale też innych i specjalizujących się na co dzień w innej stylistyce szeroko pojętego jazzu. Spotkanie artystów jest próbą  syntezy idei poszczególnych muzyków i próbą odpowiedzi na pytania: Czym jest dziś jazz? Kiedy jest jazz, a kiedy już go nie ma?

Wojciech Jachna (1976) – trębacz i improwizator. Absolwent historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trójmiejskimi Mordami, czy reegae’owym Dubska. Obecnie tworzy wiele ciekawych, nowych  składów – Innercity Ensemble („Katahdin” , „II”, „III” Instant Classic ), Jachna/Tarwid/Karch (Płyta „Sundial” For Tune 2014, „Sundial II” Hevhethia 2016), Jachna/Wójciński ( „Night Talks” „Conwersations with Space” Fundacja Słuchaj 2015 ), JAZĄBU („Łódź Kosmiczna” Audio Cave 2017) czy Jachna/Mazurkiewicz/Buhl (”Dźwięki Ukryte” Instant Classic 2016, „God’s Body” Audio Cave 2018 ).

Rafał Gorzycki pochodzi z Bydgoszczy. Jest perkusistą i kompozytorem, który obecnie studiuje kompozycję w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Artysta jest  muzykiem nominowanym do nagrody „Fryderyki” w roku 2010 za album „Dziki Jazz”. Największy na świecie amerykański portal jazzowy All About Jazz przyznał Gorzyckiemu tytuł „The Best Coming Premiere” 2007 za jego autorski album „Realium”, a także amerykańskie wydawnictwo „Moon in June” wydającego legendarne Soft Machine – umieściło 2 utwory Rafała Gorzyckiego na swojej składance zawierającej najciekawszą  muzykę  jazzową z całego świata w roku 2014. W 2011 roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego –  Dziki Jazz – został laureatem konkursu Polskiego Radia „NAGRODY POLSKICH MELOMANÓW” Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz.  Polskie Radio – Drugi Program  jest patronem innego albumu „Rafał Gorzycki – Ensemble Tuning” i prezentował go w ekskluzywnym paśmie: „Dwójka Poleca”. Gorzycki  skomponował muzykę do 3 filmów fabularnych i 2 spektakli teatralnych. W latach 2011 i 2012 Rafał Gorzycki został uznany za „Artystę Roku” i uplasował się na kolejno 5 i 9 miejscu w rankingu „Top 10” portalu Jazzarium, a jego album „They were P”  zaliczony został do 10 najważniejszych płyt tego roku.

Grzegorz Nadolny - absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kontrabasu dr. Zbigniewa Wrombla.  Od prawie trzech dekad aktywnie działa na muzycznej scenie. Jest podporą licznych formacji pochodzących z Bydgoszczy. Z jazz-rockową formacją „West” zdobył pierwsze muzyczne laury (pierwsza nagroda na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie 1990r.). Wkrótce rozpoczął współpracę z bydgoską czołówką jazzową: Jackiem Pelcem, Karolem Szymanowskim, Józefem Eliaszem, Andrzejem Przybielskim, Bogdanem Ciesielskim, Krzysztofem Herdzinem, a także z gwiazdami z Polski: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim. Współdziałał także z licznymi zagranicznymi wykonawcami m.in. Dirk Engelhard, Uli Orth, Marqe Lowental, David Gołoszczokin i wieloma innymi zagranicznymi artystami. Nagrał kilkadziesiąt płyt z twórcami o bardzo zróżnicowanym spektrum muzycznym. Sam uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Oprócz muzykowania zajmuje się pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę kontrabasu jazzowego w rodzimej Akademii Muzycznej oraz jest autorem cyklu edukacyjnych koncertów pt: „Bydgoska Akademia Jazzu”.

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone