Zamknij
REKLAMA

czwartek, 27.06, godz. 18.00

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Bilety: wstęp wolny

Wernisaż wystawy „DOMena szkła – ASP Wrocław. Wystawa szkła użytkowego pedagogów i studentów Katedry Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu”.   Ekspozycja to już drugie, po wystawie „Postawy i Procesy – szkło artystyczne z ASP we Wrocławiu” z 2016 r., wspólne przedsięwzięcie wrocławskiej uczelni z bydgoskim muzeum. Realizacja wystawy związana jest z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą powstania Wydziału Ceramiki i Szkła, stanowiącego unikat wśród polskiego szkolnictwa artystycznego.

W tytule wystawy zawarta jest wskazówka przybliżająca charakter ekspozycji. Aranżację stanowią szkielety domów, które wyznaczają cztery tematycznie wyodrębnione działy: stół, dekoracja, opakowanie, światło. Jak podkreśla kurator wystawy Beata Mak-Sobota: „Pedagodzy i studenci realizują swoje aspiracje twórcze na drodze projektowej wykorzystując też doświadczenia płynące z pracy artystycznej ze szkłem. Szkło bowiem stanowi tworzywo, które traktowane jest jako nowe medium artystyczne, jednak przede wszystkim jest tym materiałem, który towarzyszy nam w naszej codzienności. To nie tylko jako wyznacznik współczesnej architektury, ale przede wszystkim szereg przedmiotów codziennego użytku. Szkło w kontekście funkcjonalnym związane jest poprzez wielowiekową tradycję z  domem - wypełnia przestrzeń stołu, stanowi element oświetlenia, pozwala przechowywać i dekorować.”        

Zapraszają: dr hab. Michał F. Woźniak, prof. UMK - dyrektor muzeum, prof. Piotr Kielan – rektor ASP we Wrocławiu oraz prof. Kazimierz Pawlak – dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu             

Kurator wystawy: Beata Mak-Sobota, ASP Wrocław  

Koordynacja: Monika Kosteczko-Grajek, MOB

Na zdjęciu: Justyna Żak Natalia Wiśniewska – lampa Moving. Fot. Justyna Żak

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone