Zamknij

piątek, 30.08, godz. 21.30

Zielone Arkady - parking P6

Bilety: wstęp wolny

Amerykański komediodramat z 2018, opowiadający opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony’ego Vallelongi. Wyróżniony Oscarami dla najlepszego filmu, za scenariusz oryginalny i dla najlepszego aktora drugoplanowego (Mahershala Ali) za rok 2018. Tytuł filmu pochodzi od The Negro Motorist Green Book – poradnika dla Afroamerykanów podróżujących po południowych stanach USA, autorstwa Victora Hugo Greena.

Film wyreżyserował Peter Farrelly, według scenariusza autorstwa jego, Briana Heyes Currie oraz syna jednego z bohaterów – Nicka Vallelongi. Światowa premiera odbyła się 11 września 2018 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, podczas którego film otrzymał People Choice’s Award.

Frank „Tony Wara” Vallelonga szuka nowej pracy, w związku z remontem klubu nocnego, w którym jest ochroniarzem. Zostaje zaproszony na rozmowę z „Doktorem”, który okazuję się być czarnoskórym pianistą Donem Shirleyem. Muzyk potrzebuje kierowcy, który pojedzie z nim w ośmiotygodniową trasę koncertową przez Środkowy Zachód i Głębokie Południe Stanów Zjednoczonych. Wara zgadza się na ofertę, zaznaczając, że nie zamierza pełnić obowiązków lokaja. Mężczyźni wyruszają z planem powrotu do Nowego Jorku na święta Bożego Narodzenia, a przedstawiciele wytwórni muzycznej, dla której pracuje Shirley, dają Vallelondze kopię The Negro Motorist Green Book, będącego spisem miejsc przyjaznych osobom czarnoskórym...

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone