Zamknij

niedziela, 10.11, godz. 17.00

Od 10.11.2019 do 10.11.2019

Kościół NSPJ, pl. Piastowski 5

Bilety: wstęp wolny

Koncert charytatywny wspierający projekt Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie realizowany przez harcerki i harcerzy ZHR nieprzerwanie od 1996 r. W ramach akcji członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują zbiórki żywności w swoich środowiskach lokalnych (parafie, szkoły, uczelnie wyższe, grupy nieformalne). Przed świętami Bożego Narodzenia z zebranych darów przygotowywane są paczki, które zawożone są do polskich środowisk na terenie Ukrainy i Białorusi.

Najważniejszą częścią Akcji Paczka jest wyjazd na Wschód z wcześniej przygotowanymi przez siebie paczkami. Harcerze i harcerki osobiście dostarczają paczki do domów najbardziej potrzebujących rodzin. Spotkania z Polakami połączone są z składaniem świątecznych życzeń, łamaniem się opłatkiem, śpiewaniem kolęd oraz rozmową w języku polskim. Odwiedzane rodziny często czekają na spotkanie z harcerzami przez cały rok. Oprócz pomocy materialnej w postaci paczki dostają również poczucie, że są ludzie, którzy o nich pamiętają, pomimo że dziś nie mieszkają na terenie Polski. Podczas Akcji Paczka powstają znajomości, które trwają latami. Lokalni koordynatorzy poszczególnych wyjazdów współpracują z organizacjami polskimi i parafiami, które pomagają tworzyć listy domów do odwiedzenia.

Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie jest projektem opartym na pracy harcerzy i wolontariuszy. To oni z własnej woli organizują zbiórki darów, które później wręczane są rodzinom.

Okręg Kujawsko-Pomorski ZHR od kilku lat cyklicznie włącza się w ogólnopolską inicjatywą „Akcja Paczka – pomoc Polakom na Wschodzie”  organizowaną przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Harcerze odwiedzają rejon grodzieński i tam spotykają się z polskimi rodzinami, obdarowując je paczkami.

Podczas koncertu wspierającego akcję wystąpią: Dominika Majczak, Barbara Skrzypek, Julia Pituła, Ewelina Nowik, Urszula Żak, Julia Brzykcy i Zuzanna Majchrzak.