Hasło wywoławcze spotkania, jak i jego przebieg nawiązywały do popularnych w stanie wojennym broszur i poradników obywatelskich dotyczących zachowania się podczas zatrzymania przez SB, czy kontrwywiad wojskowy. W latach osiemdziesiątych w dużych nakładach podziemne wydawnictwa popularyzowały między innymi krótki podręcznik: ?Obywatel a SB?. Kompetentne i popularne w tamtym czasie podręczniki i porady formułował znany działacz bydgoskiego podziemia Tadeusz Jasudowicz

Podczas środowego spotkania Maciej Różycki z Solidarnych 2010 przypomniał okoliczności swoich przesłuchań w związku ze wspomnianymi transparentami ?Tusk odpowiesz za Smoleńsk?. Pytania zadawane Maciejowi Różyckiemu dotyczyły między innymi wewnątrzorganizacyjnych problemów stowarzyszenia Solidarni 2010. Policja dopytywała o sposoby komunikowania się członków organizacji, systemu decyzji dotyczących comiesięcznych Marszów Pamięci i liderów Solidarnych 2010. Maciej Różycki uznał te indagacje policji za przekraczające jej uprawnienia i ingerujące w działalność Solidarnych 2010.

W spotkaniu w roli ekspertów uczestniczyli ludzie niepodległościowego podziemia z lat osiemdziesiątych: Andrzej Mazurowicz, Jan Perejczuk, Krystian Frelichowski. Mówili o swoich doświadczeniach związanych z obywatelskim uczestnictwem w przesłuchaniu. Przypomnieli, że obywatel może w określonych warunkach odmówić składania zeznań, jeśli na przykład dotyczą one osób najbliższych. Obywatel wezwany w charakterze świadka, przypomnieli prelegenci, ma prawo domagać się uzasadnienia pytania, które wyda się mu wykraczające poza zakres sprawy, której dotyczy przesłuchanie.