Zamknij

„Niebieski argonauta” - spotkanie poetyckie z Grzegorzem J. Grzmot-Bilskim

„Niebieski argonauta” - spotkanie poetyckie z Grzegorzem J. Grzmot-Bilskim
  • czwartek  września, 18:00
  • 16.09.2021
  • Galeria Autorska, ul. Chocimska 5
  • wstęp wolny
Spotkanie poetyckie z Grzegorzem J. Grzmot-Bilskim oraz promocję tomu wierszy „Niebieski argonauta”; czytanie tekstów – Alicja Mozga. Podczas wieczoru odbędzie się również otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Dwoistość postaci”.

Grzegorz J. Grzmot-Bilski, ur. 1964 r. w Bydgoszczy, poeta i filozof. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Przez wiele lat pracował jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek poświęconych filozofii: Idea racjonalności w filozofii A. N. Whiteheada (1996), W poszukiwaniu syntezy. Między wiarą a rozumem (2004), Bierdiajew i problem wolności (2010). Opublikował także książki poetyckie: Z powrotem do życia (2003), Nim spłonę w świetle (2011), Przebóstwienie (2015), Sprzedawca kawy (2019). Jego wiersze były publikowane m. in. w Akancie, Okolicy poetów i BIK-u. Współtwórca Czasopisma Filozoficznego Filo-Sofija, członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz przewodniczący Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego

*     *     *

Poezja Grzegorza Grzmot-Bilskiego ma charakter intelektualny, jest bogata w kulturowe konteksty, przywołania i aluzje, jednak szczególnie mocno akcentuje religijny wymiar ludzkiego doświadczenia. Świadectwem tego są zarówno liczne bezpośrednie odniesienia do tradycji chrześcijańskiej, jak i konsekwentnie komunikowana tu możliwość, niezbędność i skuteczność realizowania programu moralnego, którego kulminacją jest duchowe oczyszczenie i odrodzenie.

                                                                          Piotr Siemaszko

 

(…) odczytanie tej poezji wskazuje na wartości, jakich pragniemy z głębi naszej istoty i poczucia Tajemnicy. W poetyckim dążeniu do takich wartości, jak podmiotowość (indywidualność), wolność, współczucie, solidarność, sprawiedliwość, twórczość, dobro, piękno, prawda,  uniwersalność, miłość, urzeczywistnia się, jak sądzę, owo ozdrowienie czy też wyzwolenie.

Być może, jest ono kruche, raczej bez gwarancji ostatecznych. Lecz jeśli  zostaje okupione cierpieniem, poświadczone zachwytem, opatrzone formą, to może prowadzić do rzeczy godnych pamiętania.

                                                  Marek Kazimierz Siwiec

 (…) Poezja Grzmota-Bilskiego ponawia namnożone w przeszłości tak zwane pytania egzystencjalne. Są one fundamentalnie zakorzenione w ludzkiej świadomości i każdy człowiek musi się z nimi zmierzyć w ramach osobistego doświadczenia. Tym bardziej że odpowiedzi na owe pytania nigdy nie bywają wyczerpujące, domagają się natomiast dalszego namysłu i uwagi.

                                                                     ks. Jan SochońOkładka tomu „Niebieski argonauta”, Grzegorz Grzmot-Bilski

wrzesień 2021


24.09 piątek
Natalia Kukulska – Czułe struny
24.09 piątek
Walny Teatr – "Hamlet"
25.09 sobota
Jesienny Kiermasz Ogrodniczy
26.09 niedziela
Piknik dla Zdrowia

Piknik dla Zdrowia

26 września 2021 

Czytaj więcej

październik 2021


3.10 niedziela
Recepta Panów Trzech Z. W. S.
6.10 środa
Porywacze ciał: "Zrobię co zechcę"
6.10 środa
Nemno "Giaur"

Nemno "Giaur"

6 października 2021 

Czytaj więcej
12.10 wtorek
Literatura w Centrum: Małgorzata Grajewska