Zamknij

czwartek, 22.03, godz. 18.00

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Bilety: wstęp wolny

Historycy i krytycy sztuki są zgodni, nie sposób pomylić go z żadnym innym twórcą. Od początku jego malarstwo i grafika stanowiły zjawisko oryginalne, odosobnione w swej lirycznej, choć dramatycznej poetyce. Swoboda i śmiałość rozedrganej, nerwowej kreski to jego znaki szczególne.

Na wystawie zobaczymy m.in. mające w sobie wiele tajemnicy i trudnej do opisania grozy – pejzaże oraz prace przedstawiające katastroficzną wizję świata - na przykładzie na eksperymentalnego pola trudnej do kategoryzacji techniki monotypii.

„Jako mały chłopiec Tchórzewski widział walki na ulicach, spadające bomby, uczestniczył też w akcjach dywersyjnych AK i obserwował z bliska eksterminację Żydów. Doświadczenia wojenne znalazły odbicie w jego twórczości. Widoki na obrazach nie przypominają żadnego konkretnego miejsca, są raczej swobodną sugestią nieistniejącej przestrzeni kształtowanej zgodnie z kaprysami wyobraźni. W takim otoczeniu pojawiają się także fantastyczne rośliny i stworzenia” – opowiada Kajetan Giziński, kurator wystawy.

Ekspozycja została zorganizowana z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin malarza, przypadającej w czasie jej trwania. Wystawa powstała dzięki użyczeniu zespołu prac znajdujących się w kolekcji syna artysty, Krzysztofa Tchórzewskiego.

Wystawę będzie można oglądać do  6 maja.

/źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy/

Jerzy Tchórzewski. Podarty świat, 1953

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone