Zamknij

"Chryja pod Radiem Maryja" zablokowana

12.54, 29.04.2019 i Aktualizacja: 13.34, 29.04.2019
Skomentuj Fot. Tomasz Berent
REKLAMA

Planowana na 3 maja manifestacja przed siedzibą Radia Maryja organizowana przez Toruński Strajk Kobiet została zakazana. Decyzję podjął prezydent miasta po tym, jak wojewoda wydał w sobotę zgodę na organizację w tym miejscu cyklicznego zgromadzenia. PO protestuje i oskarża wojewodę.

Przygotowywana przez toruńskie feministki „Chryja pod Radiem Maryja 2” wzbudza kontrowersje od kilku tygodni. Z prośbą o zakazanie zgromadzenia zwróciła się do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego posłanka PiS Anna Sobecka. W liście otwartym do włodarza miasta wskazywała m.in. na gorszące sceny, które miały jej zdaniem miejsce podczas zgromadzenia rok temu. Oceniła, że uczestnicy „Chryi” dopuścili się m.in. zniesławień, znieważeń oraz nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym. Przypomniała, że postępowanie ws. ubiegłorocznego zgromadzenia toczy się w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu.

Michał Zaleski nie znalazł powodów do zakazania zgromadzenia po apelu Sobeckiej. Jednak po sobotniej decyzji wojewody kujawsko-pomorskiego wyrażającej zgodę na cykliczne zgromadzenie przed siedzibą Radia Maryja organizowane przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej prowadzonej i założonej przez redemptorystów taką decyzję o zakazie podjął. Decyzję wojewody skrytykował w poniedziałek rano podczas konferencji prasowej poseł PO Krzysztof Brejza, kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej.

„Decyzja PiS-owskiego wojewody Mikołaja Bogdanowicza jest skandaliczna. Mikołaj, jak św. Mikołaj przyniósł nieoczekiwany prezent dla ojca Tadeusza Rydzyka. Prezent ten jest skandaliczny, bo wiąże się z zablokowaniem Toruńskiego Strajku Kobiet. To także zablokowanie możliwości wyrażenia i zaprezentowania swoich poglądów politycznych w miejscu, w którym Toruński Strajk Kobiet w ubiegłym roku demonstrował. Zgromadzenie jest zakazane przez pana Bogdanowicza pod pretekstem zupełnie fałszywym, że rzekomo w tym miejscu 3 maja odbywają się jakieś uroczystości studentów uczelni o. Tadeusza Rydzyka” – mówił poseł Brejza.

Zupełnie inaczej sprawę postrzega rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

- Po pierwsze, decyzję w tej sprawie podjął wicewojewoda Józef Ramlau, gdyż wojewoda przebywa od dwóch tygodni na zwolnieniu. Wniosek o cyklicznym zgromadzeniu wpłynął do nas w piątek, więc byliśmy zobowiązani rozpatrzyć go do niedzieli z racji planowanego terminu zgromadzenia. Dlatego decyzja została wydana w sobotę. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego  – podkreślił Mól i dodał, że wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenie jest zgodny z prawem, bo prawo dopuszcza wydanie takiego także w stosunku do zgromadzeń odbywających się wcześniej w sposób nieformalny. Wskazał, że miały one związek m.in. ze "Świętem Narodowym Trzeciego Maja i były organizowane w sposób podniosły”. Mól wyjaśnił, że wicewojewoda podjął decyzję o zgromadzeniu o charakterze cyklicznym, natomiast  zakaz zgromadzenia środowisk feministycznych wydał prezydent Zaleski na podstawie decyzji wojewody.

„Należy podkreślić, że środowiska feministyczne mogą zorganizować zgromadzenie w innym miejscu i nie ma to wpływu na szeroko pojęte ograniczanie wolności słowa” – podkreślił Mól.

Organizatorki „Chryi pod Radiem Maryja 2” odwołają się do sądu. „Od decyzji odwołujemy się, nie widząc podstaw prawnych do wydania postanowienia o zgromadzeniu cyklicznym przez wojewodę. "Zarówno fakt zatwierdzenia tego wydarzenia długo po zgłoszeniu przez nas +Chryi+, jak i świadomość, że żadne publiczne celebracje na cześć Konstytucji 3 maja nie odbywały się wcześniej w tym miejscu, sprawiają, że decyzja wojewody nie jest zgodna z obowiązującym prawem” – poinformowały w specjalnym komunikacje.

O. Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam, będzie 3 maja odchodził 74. urodziny.

(i)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

OloOlo

2 2

Alleluja i do przodu. Wielka Polska katolicką, bla, bla, bla i tym podobne mądrości... 08:29, 30.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

apolitycznaapolityczna

3 2

No ekstra... Warci jedni drugich. Nie popieram i nie będę popierać Radia Maryja, bo szerzy nienawiść, a czasem też bałwochwalstwo, ale tego typu akcje feministek uważam za zbędne. Żadnego dobra z tego nie ma. Nie cierpię skrajności ani z tej, ani z tamtej strony. W Królestwie Bożym nie o to chodzi. Czemu ludzie tego nie rozumieją, tylko rozmieniają się na drobne w jakichś wojenkach podjazdowych? Zamiast się nawracać, miłować Boga i bliźniego, szanować każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów. Inaczej będzie tylko przemoc i szczucie jednych przeciw drugim. Nie o to chodzi. Ludzie, proszę Was, nawracajcie się, zejdźcie z tej szerokiej drogi, która prowadzi ku zagładzie. 00:35, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczanieBydgoszczanie

1 2

Popierają chryję ten żałosny bandyta Rydzyk który okradł Stoczniowców musi trafić do więzienia ! 09:47, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%