Zamknij

W Janikowie zburzą most, a potem postawią go na nowo

13:59, 08.03.2018 | Mirosław Amonowicz
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu

Prawie 3,5 mln zł kosztować może przebudowa mostu drogowego w Janikowie. W budżecie Powiatu Inowrocławskiego na ten rok, zabezpieczono już połowę tej kwoty, a pozostała część ma pochodzić z dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury. Wniosek w tej sprawie złożył już starosta Tadeusz Majewski.

Obiekt ten jest usytuowany nad Jeziorem Pakoskim w ciągu drogi powiatowej nr 2553C Cieślin-Kościelec-Janikowo. W bezpośrednim sąsiedztwie  mostu  po  północnej  części  nasypu przebiega  linia  kolejowa  Poznań-Inowrocław. Obecnie istniejący most pod względem użytkowym i formalnym nie spełnia wymogów eksploatacyjnych, wobec czego ma zostać całkowicie rozebrany, a w jego miejscu ma być wzniesiony nowy.

- Inwestycja ta jest uzasadniona ze względu na zły stan techniczny mostu oraz  konieczność przystosowania go do klasy obciążeń „A”, czyli do 50 ton. Obecne ograniczenie nośności do 20 ton powoduje poważne utrudnienia w transporcie ciężarowym i konieczność pokonywania dalekich objazdów. Ponadto most ma niebezpieczne zwężenie z dwóch pasów ruchu w przeciwnych kierunkach do jednego pasa ruchu ze stałym pierwszeństwem przejazdu w kierunku zachodnim. Przed zwężeniem droga przebiega na wąskim pasie gruntu na nasypie przecinającym jezioro bezpośrednio przy nasypie szlaku kolejowego Poznań-Skandawa, dlatego jakiekolwiek zdarzenia mające miejsce w tym rejonie są bardzo niebezpieczne ze względu na trudność w dotarciu służb ratowniczych – mówi Joanna Kuchta ze Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu.

Realizacja zadania, choć kosztowna, znacznie poprawi warunki komunikacyjne w tym rejonie powiatu.

- Wartość tej inwestycji to około 3 miliony 400 tys. zł, z czego ubiegamy się o dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury na poziomie  50% . Tyle samo wkładu własnego zabezpieczyliśmy już w budżecie Powiatu  Inowrocławskiego na 2018 rok i mam nadzieję, że uda się nam pozyskać spodziewane wsparcie -  wyjaśnia starosta Tadeusz Majewski.

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje: roboty przygotowawcze, rozbiórkowe i ziemne, montaż konstrukcji, umocnienie skarp i dna rowu, konstrukcję nawierzchni na moście i dojazdach, a także zagospodarowanie otoczenia obiektu zielenią drogową. Ostateczny harmonogram rzeczowej realizacji inwestycji uzależniony jest od decyzji Ministra Infrastruktury o dofinansowaniu wnioskowanego zadania. Wstępnie wykonanie prac zaplanowano do końca października bieżącego roku. 

(źródło ki24.info)

(Mirosław Amonowicz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone