Zamknij
REKLAMA

Susza dała się we znaki rolnikom regionu. Ponad połowa gospodarstw ucierpiała

18:38, 20.11.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Ponad 50 tys. wniosków o tzw. pomoc suszową na łączną kwotę 356 mln złotych złożyli rolnicy z regionu złożyli do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Są ogromne straty, ale rolnicy otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku – mówili dziś na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor regionalnego oddziału ARiMR Jolanta Sobecka.

16 listopada minął ostateczny termin składania wniosków o tzw. pomoc suszową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Problem suszy dotyczył w tym roku, jak podkreślał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, aż 80% gruntów upraw rolnych w regionie.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że wszystkie 144 gminy z naszego województwa zostały w tym roku dotknięte suszą. Aż 80% wszystkich upraw w województwie ucierpiały od suszy, a na prawie 155 tys. ha, czyli na 16% wszystkich dotkniętych tym problemem upraw, straty wyniosły powyżej 70%. Do ARiMR wpłynęło przeszło 50 tys. wniosków o pomoc z 34 tys. gospodarstw (na 63 tys. w regionie). Straty w województwie z powodu suszy wyniosły 356 mln złotych. Ta kwota zostanie wypłacona rolnikom jeszcze w tym roku.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jolanta Sobecka poinformowała, że rozpatrzonych jest już 29 tys. wniosków. Oddział wydał decyzje, na podstawie których przyznano pomoc na kwotę ponad 260 mln złotych. Nasze województwo w tym roku jest czwartym w skali kraju najbardziej poszkodowanym w wyniku suszy lub powodzi regionem.

Pomoc jaką Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaoferowało w tym roku rolnikom wynosi 1,5 mld złotych.

Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł na 1 ha w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych wynoszących co najmniej  70%  danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy i gdy uprawa była ubezpieczona (500 zł w przypadku gdy była nieubezpieczona) oraz  500 zł na 1 ha powierzchni upraw, w  przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych  wynoszących co najmniej  30 % danej uprawy i  mniej niż 70% danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy i gdy uprawa była ubezpieczona (250 zł gdy była nieubezpieczona). Pozytywną zmianą wprowadzoną przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego było wyłączenie produkcji zwierzęcej, która zawsze zabierała możliwość uzyskania pomocy przez rolników, którzy mieli produkcję roślinną i zwierzęcą.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

11111111

2 0

Niestety szkoda, że od wczoraj skończyły się środki finansowe na obsługę pozostałych wniosków z tyt. suszy 2018, a tym samym wstrzymano wydawanie decyzji 07:54, 21.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone