Zamknij
REKLAMA

Brygada kujawsko-pomorskich terytorialsów czeka na uczniów i studentów

14:28, 10.12.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wychodzi z ofertą szkoleniową dla uczniów wszystkich szkół średnich i uczelni wyższych województwa kujawsko-pomorskiego polegającą na udziale pełnoletnich uczniów w 16-dniowym szkoleniu podstawowym, po odbyciu, którego staną się pełnoprawnymi żołnierzami terytorialnej służby wojskowej.

Szkolenie podstawowe prowadzone będzie w czasie przerwy zimowej i letniej 2019 r. w 81blp w Toruniu.

Oprócz ukończonego 18-roku życia, warunkiem koniecznym przystąpienia do szkolenia jest posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralności za przestępstwa umyślne oraz zdrowie fizyczne i psychiczne, by pełnić służbę wojskową. Szkolenie obejmowało będzie zajęcia z taktyki, topografii, szkolenia strzeleckiego, przetrwania, a także kształcenia obywatelskiego i udzielania pierwszej pomocy. Oferta kierowana jest również do nauczycieli oraz wykładowców, których obecność podczas szkoleń motywuje ich wychowanków.

Do kontaktów roboczych wyznaczona została Ewa Szymańska – 8 KPBOT, tel. 261-415-518 lub kom. 885-330-780 oraz wszystkie Wojskowe Komendy Uzupełnień w Stałym Rejonie Odpowiedzialności. W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się one w: Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku. Wojskową Komendę Uzupełnień można oczywiście odwiedzić osobiście, ale podstawowe informacje można uzyskać również na stronach internetowych oraz telefonicznie.

Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o powołanie do służby. Druk można oczywiście otrzymać bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, ale zachęcamy do pobrania go ze strony internetowej WKU, bądź z oficjalnej strony Wojsk Obrony Terytorialnej https://terytorialsi.mil.pl (zakładka „chcę wstąpić”).

Następnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna, aby się do niej przygotować można wykorzystać materiały jakie są zamieszczone na stronach WKU lub WOT.

Podczas gdy Wojskowa Komenda Uzupełnień proceduje wniosek, kandydat ma czas na zapoznanie się z materiałami przygotowującymi do rozmowy kwalifikacyjnej. Można je również znaleźć na stronach internetowych WKU oraz WOT.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, każdy ochotnik ma szansę zderzyć swoje oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. WKU, pod którego podlega kandydat poinformuje o proponowanych terminach wizyty w jednostce. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje obiekty szkoleniowe oraz harmonogram szkolenia.

Kolejnym krokiem jest spotkanie z komisją kwalifikacyjną. Jest to forma rozmowy sprawdzającej wiedzę kandydata z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata (komisja stwierdza, czy dany kandydat spełnia podstawowe kryteria).

Pozytywny wynik kwalifikacji będzie skutkował skierowaniem kandydata na badania lekarskie i psychologiczne.

Po otrzymaniu orzeczeń pracowni psychologicznej oraz wojskowej komisji lekarskiej kandydatowi zostanie doręczona karta powołania.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia „Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu 3 lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą uczestniczyć w minimum 124 dniach szkoleniowych, natomiast kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

-----------

Do listy spraw urzędowych jakie można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej, a tym samym do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dotychczas osoby, które chciały służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej musiały, w pierwszej kolejności, zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU), aby tam złożyć papierowy wniosek o powołanie do służby. Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna, wystarczy skorzystać z platformy e-PUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. 

Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe” i dalej „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”.

Chętnych do służby w WOT nie ograniczają już godziny pracy urzędów, sami mogą zdecydować kiedy złożą wniosek. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego. Osoby, które skorzystają z tej formy aplikacji będą mogły liczyć na dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

2 6

Przedszkolakli także by chciały do wojska. 17:24, 10.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytaniePytanie

1 3

A co to za pisowskie badziewie - lekka piechota? Może to jakaś formacja typowa dla Birmy czy Zambezi, bo nawet Rumuni mają piechotę zmechanizowaną, nie wspominając o armiach NATO, czy Rosji. Tylko potencjalny zbrodniarz wojenny wysłałby uzbrojonych w strzelby z Radomia Polaków na pewną śmierć przeciwko wojskom zmechanizowanym i Specnazowi Putina, a tylko głupek zgodziłby się być pisowskim partyjnym mięsem armatnim. 18:13, 16.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

0 1

A moje pytanie jest takie : Co to za państwo "Zambezi" ? Czyżby taki drugi "San Escobar" ?
Najpierw naucz się synku geografii, a dopiero później zadawaj pytania ma forum publicznym. 09:23, 17.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone