Zamknij

Prom połączy brzegi Wisły koło Solca Kujawskiego. Inwestycja idzie pełną parą

11:33, 12.02.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Materiał UMiG Solec Kujawski

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje jednostka promowa, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy też idą pełną parą.

Duże nadzieje w przeprawie promowej, która pozwoli przeprawić się przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego, pokłada marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Piotr Całbecki uważa, że przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Marszałek liczy też na to, że przeprawa wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa.

Przetarg na zakup i rozruch jednostki promowej wygrała spółka Techno-Marine z Malborka, która zrealizuje zamówienie za kwotę 5,9 mln zł. Wszystkie części kadłuba i zabudowy są już zmontowane. W najbliższych dniach rozpocznie się malowanie. Wykonawca przygotowuje się również do instalacji silników oraz innych części wyposażenia. Jednostka powinna być gotowa na przełomie wiosny i lata.

Prom będzie jednostką boczno-kołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych  lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych.  Na dziobie i rufie zamocowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana ma być sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

Dojazd do promu na Wiśle wymagać będzie inwestycji. Remont dróg dojazdowych do przeprawy oraz modernizację przyczółków wykona wyłonione przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest firma Kormost. Inwestycja jest  realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Do tej pory zakończyły się prace projektowe, teraz kompletowane są decyzje i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Wartość zadania to 12,8 mln zł.

Od strony Solca Kujawskiego droga zostanie wzmocniona na odcinku od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków. Zaplanowano wykonanie jezdni o szerokości 6 metrów z poboczem, od strony Solca powstanie również chodnik. Trasa będzie dostosowana do przejazdu pojazdów o nacisku do 10 ton na oś. Od strony Czarnowa - na przewężonym przejeździe przez koronę wału, gdzie ulokowane są urządzenia hydrotechniczne - pojawi się wahadłowa sygnalizacja świetlna. W ramach zadania skorygowana zostanie też geometria skrzyżowań ul. Żeglarskiej z ul. Kościuszki i Bydgoską w Solcu Kujawskim.  Przy skrzyżowaniu z drogami krajowymi w Solcu Kujawskim (DK nr 10) oraz Czarnowie (DK nr 80) staną tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na prom.

Najwięcej prac będzie toczyć się w obrębie istniejących wojskowych przyczółków. Zostaną one rozbudowane, oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Przy każdym powstaną dwa stanowiska do przybijania jednostki promowej - takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą niewielkie parkingi (miejsce dla autokaru i 5 pojazdów osobowych).

Inwestycja została ujęta w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20. Będzie ono sfinansowane w oparciu o Regionalny Program Operacyjny. Środki na funkcjonowanie przeprawy oprócz biletów zapewnią wspólnie samorząd województwa oraz powiaty bydgoski, toruński, a także gminy Solec Kujawski i Zławieś Wielka.

Materiał UMiG Solec Kujawski

/Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl/

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

RowerzystaRowerzysta

10 3

A co z rowerami? Ile miejsc jest przeznaczone?? 12:47, 12.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rowerekrowerek

1 0

nie przewidziano 08:53, 13.02.2019


buabua

2 0

Czy już wiadomo, jak długo będzie trwał pojedynczy rejs i ile będzie kosztował? 11:04, 13.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

woooowwoooow

1 0

450 pln i ok 3,5 godziny z rejsem do Szwecji 20:12, 13.02.2019


pewnie tylepewnie tyle

0 0

co w Mikołajkach około 15-20zł 11:21, 16.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone