Zamknij

"Serce dla Inki" - terytorialsi uczcili wielką bohaterkę

09:47, 25.02.2019 | i
Skomentuj
REKLAMA

24 lutego 2019 r. o godzinie 10.00 w kościele św. Mikołaja w Grudziądzu odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczyli terytorialsi z 7 Pomorskiej i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

 

Jednym z organizatorów oraz pomysłodawcą akcji ,,Serce dla Inki” jest ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk i autor książki pod tytułem „Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość”.

 

W grupie bohaterów jakimi są żołnierze wyklęci szczególne miejsce zajmuje sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - Danuta Siedzikówna „Inka” – stwierdza ks. Wąsowicz. - Ta skromna dziewczyna, która zginęła w komunistycznych kazamatach w Gdańsku na ulicy Kurkowej staje się dla młodzieży, współczesnym i bardzo wyrazistym znakiem patriotyzmu oraz bohaterstwa – dodaje ks. Wąsowicz.

Inicjatywa ,,Serce dla Inki” narodziła się trzy lata temu po odnalezieniu szczątków bohaterki na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Polega ona na zbieraniu od darczyńców uszkodzonej lub też pojedynczej biżuterii , która później przetapiana jest na serca. Te są umieszczane w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi Danutę Siedzikównę, ps. „Inka”.

Terytorialsi 7 Pomorskiej i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT wystawili asystę honorową w kościele św. Mikołaja w Grudziądzu oraz licznie uczestniczyli w obchodach upamiętniających bohaterkę, która „(…) zachowała się jak trzeba…”.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz