Zamknij

W Grudziądzu powstanie nowy dworzec kolejowy

12:04, 05.06.2019 | i
Skomentuj
REKLAMA

Nowy dworzec w Grudziądzu wybudowany zostanie w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Podczas konferencji prasowej w Grudziądzu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w towarzystwie m.in. wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego poinformowali o decyzji w sprawie budowy nowego dworca kolejowego w tym mieście. Będzie to jedna z dziewięciu inwestycji dworcowych w województwie kujawsko-pomorskim. Na liście PKP znalazł się również Grudziądz.

Grudziądz wreszcie doczeka się inwestycji w dworzec kolejowy. To efekt rozszerzenia Programu Inwestycji Dworcowych prowadzonego przez PKP. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dworzec w Grudziądzu ma być jednym z jedenastu węzłów przesiadkowych w województwie kujawsko-pomorskim.

– Dworzec PKP w Grudziądzu wymaga przebudowy, która zostanie przeprowadzony dzięki wsparciu rządu. To bardzo dobra wiadomość dla całego regionu. Wszak Grudziądz to jedno z największych miast województwa kujawsko-pomorskiego. Ośrodek o dużym potencjale, który trzeba wykorzystać – powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Innowacyjny Dworzec Systemowy to parterowy budynek, w którym są stosowane rozwiązania proekologiczne, takie jak użycie paneli fotowoltaicznych, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Dworzec będzie też spełniał potrzeby podróżnych z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom podróżnych oraz mieszkańców Grudziądza i regionu, dlatego następny obiekt kolejowy znajdujący się w województwie kujawsko-pomorskim został ujęty w Programie Inwestycji Dworcowych – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. – W tym województwie zmodernizujemy też dworce: Toruń Wschodni, Toruń Miasto, Bydgoszcz Zachód, Złotniki Kujawskie, Janikowo, Kołodziejowo i Mogilno. W maju podpisaliśmy również umowę na wykonanie projektu nowego dworca we Włocławku – wyliczał prezes PKP S.A.

Obecny budynek dworca kolejowego w Grudziądzu powstał w latach 60. XX wieku. Każdego dnia korzysta z niego 1,6 tys. pasażerów. Przez stację przebiegają dwie linie kolejowe – nr 207 łącząca Toruń Wschodni z Malborkiem oraz 208 łącząca Jabłonowo Pomorskie i Chojnice. Na obu tych trasach prace rewitalizacyjne prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz