Zamknij

Impresa Pizzarotti nie wybuduje trzech odcinków S5. Nowego wykonawcę wyłonią przetargi

08:26, 13.06.2019 | i
Skomentuj
Fot. GDDKiA
REKLAMA

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z firmą Impresa Pizzarotti na wybudowanie trzech odcinków drogi ekspresowej  S5 w województwie kujawsko-pomorskim (Nowe Marzy - Dworzysko, Dworzysko - Aleksandrowo, Białe Błota - Szubin).

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że firma Impresa Pizzarotti nie wywiązała się z wezwań wręczanych przez GDDKiA i prowadziła kontrakty niezgodnie z zawartymi umowami. Nie wypełniała też zapisów dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulowała płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. Na tej podstawie GDDKiA odstąpiła od umowy z włoskim wykonawcą.

Przetarg na wyłonienie wykonawców projektu i budowy odcinków drogi ekspresowej S5: Nowe Marzy-Dworzysko oraz Dworzysko-Aleksandrowo ogłoszono we wrześniu 2014 r. Miesiąc później, w październiku 2014 r. ogłoszono przetarg na pozostałe odcinki S5, w tym m.in. Białe Błota-Szubin.

W pierwszym etapie przetargu złożone zostały wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Do drugiego etapu mieli zostać zaproszeni wykonawcy, których wiedza i doświadczenie, potencjał kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa spełniały warunki określone w treści ogłoszenia o zamówieniu. Wykonawcy, którzy pozytywnie przeszli weryfikację wniosków, w tym firma Impresa Pizzarotti, zostali zaproszeni do drugiego etapu przetargu i złożenia ofert.

Zaproszenia do drugiego etapu przetargów na budowę drogi S5, w tym dla odcinków Nowe Marzy-Dworzysko, Dworzysko-Aleksandrowo oraz Białe Błota-Szubin zostały przekazane w kwietniu i maju 2015 r.   Po przedstawieniu ofert przez potencjalnych wykonawców, GDDKiA wezwała włoskiego wykonawcę do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, a wykonawca udzielił obszernych wyjaśnień i zadeklarował swoją możliwość realizacji zamówienia.

W sierpniu 2015 r. dokonano wyboru ofert najkorzystniejszych w przetargu na zaprojektowanie i budowę poszczególnych odcinków drogi ekspresowej S5. 12 października 2015 r. podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę wszystkich odcinków S5.

Stan zaawansowania prac na odcinkach drogi ekspresowej S5 realizowanych przez firmę Impresa Pizzarotti:

- odcinek nr 1: Nowe Marzy - Dworzysko (23,3 km)

Stan zaawansowania:

Zaawansowanie rzeczowe: 23,16 % 
Zaawansowanie finansowe: 39,10 %
Zakończenie prac na odcinku (zgodne z podpisanymi aneksami): grudzień 2019 r.

- odcinek nr 2: Dworzysko - Aleksandrowo (22,4 km)

Stan zaawansowania:

Zaawansowanie rzeczowe: 29,87 %
Zaawansowanie finansowe: 39,58 %
Zakończenie prac na odcinku (zgodne z podpisanymi aneksami): listopad 2019 r.

- odcinek nr 5: Białe Błota - Szubin (9,7 km)

Stan zaawansowania:

Zaawansowanie rzeczowe: 39,00 %
Zaawansowanie finansowe: 50,38 %
Zakończenie prac na odcinku (zgodne z podpisanymi aneksami): lipiec 2019 r.

GDDKiA wskazała, że obecnie naliczane są kary umowne z tytułu m.in. braku zapłaty lub nieterminowej płatności wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom w łącznej wysokości ponad 14 200 000 zł. Ponadto z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, zamawiający jest uprawniony do naliczenia kar umownych w wysokości 15% wartości zaakceptowanej kwoty kontraktowej dla każdego z trzech odcinków drogi S5 (nr 1, 2 i 5), czyli łącznie kwoty 156 661 351,12 zł.

Kiedy jest szansa na wznowienie robót na trzech odcinkach drogi ekspresowej S5 opuszczonych przez firmę Impresa Pizzarotti?.

GDDKiA  rozpocznie procedurę wyboru wykonawców w celu dokończenia inwestycji i na przełomie lipca i sierpnia planuje ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców, którzy dokończą budowę odcinków drogi ekspresowej S5.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

11 7

OTAKE umowę podpisaną przez rząd PO-PSL walczyliśmy. 09:08, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rażąco niska cenarażąco niska cena

7 1

rażąco niska cena - i wszystko w temacie - inwestor wybiera najtańszą ofertę ze strachu przed kontrolami a później tak to wygląda w praktyce, ciekawe jaka była różnica między ofertą włoską a pozostałych oferentów. 09:14, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

8 3

Albowiem powiadam wam, jest ta dobra zmiana! 09:56, 13.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ojoj

5 4

żebyście wiedzieli, że jest.Napewno nie na miarę wszystkich potrzeb, ale maąc na względzie PRZEOGROMNY bałagan i wiele,,niejasności,, POzostawionych przez paskudny duet PO-PSL ( to ci od wiecznej przyklejki ) wymieszany z czerwonymi, to to co JUZ zrobiono, ale i kierunki wytyczone dla ustawienia wszystkiego tak jak być powinno, zasługuje na szacunek i uznanie.Oczywiście nie orientujący się i karmieni ,,szczujniami,, bedacymi w łapach tych byłych wysysaczy ,będą pletli bzdury,choć obiema rekoma KORZYSTAJA z tego co im nowa - nastawiona pro Polsko władza - daje.Tamci, na całe szczęscie byli, NIGDY nie mieli na względzie lepszego bytu Polaków, lecz tylko dbali o swoje i swoich mocodawców interesy. 10:51, 13.06.2019


pum pumpum pum

7 0

ta pizzarotti to się na pewno przejmuje karami umownymi naliczyni przez gddkia? lepiej niech rządzący coś wykombinują, żeby uratować podwykonawców, bo znając życie za chwile zostaną zlicytowani... a pieniądze od tych włochów z ogolonymi nóżkami są wirtualne i nie wierzę w ich wyegzekwowanie 12:06, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LusoLuso

9 4

PO zawarła kontrakt z tymi papudrakami, teraz po nich PiS musi sprzątać. Tak wyglada cale POskie województwo w ogonie we wszystkich statystykach. Mierne POskie elyytyy to mierne wojwodztwo. 13:24, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA