Zamknij

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

22:41, 16.12.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj

W regionie trwa kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością zatrucia tlenkiem węgla „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. O kolejnej odsłonie akcji mówili dziś podczas konferencji prasowej w Inowrocławiu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. bryg. Sławomir Herbowski.

W ramach tegorocznej akcji „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa!”, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ufundował 500 czujek dymu i czadu dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dziś za pośrednictwem 16 redakcji regionalnych i lokalnych mediów chcemy rozpropagować i zwiększyć liczbę informacji na temat niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą pożary i czad „cichy zabójca”. W 2019 r. niestety mamy już 25 ofiar pożarów i zatrucia tlenkiem węgla. W tej edycji kampanii zdecydowaliśmy się na zakup 500 czujek dla mieszkańców naszego regionu – mówił wojewoda.

Czujki zostały przekazane lokalnym mediom, aby również one informowały o tych zagrożeniach i promowały informacje o urządzeniu, które może uratować zdrowie i życie ludzkie. W listopadzie w Inowrocławiu w wyniku pożaru zginęła młoda kobieta z trójką dzieci. – Wszyscy bardzo to przeżyliśmy – mówił Mikołaj Bogdanowicz. - Gdyby w tym domu zamontowana była czujka bezpieczeństwa, do tej tragedii mogłoby nie dojść – dodał.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”.

Zastępca kujawsko-pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu st. bryg. Sławomir Herbowski zwracał uwagę, że najwięcej ofiar strażacy znajdują w mieszkaniach i domach.

- Czad jest tzw. „cichym zabójcą”. Nie ma smaku, nie czuć go. Natomiast czujki, które tutaj prezentujemy, mogą zastąpić nasze zmysły. 0,16% stężenia tlenku węgla w powietrzu może powodować utratę świadomości, a dłuższe narażenie powoduje niestety zgon. Taka czujka ostrzeże nas dużo wcześniej o zagrożeniu – informował.

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna jest skierowana do całego społeczeństwa, w tym głównie do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Jej głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego akcja prowadzona jest już po raz czwarty.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone