Zamknij

Sześć miast Kujawsko-Pomorskiego na liście rządowego "Programu budowy 100 obwodnic"

14:47, 08.02.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę 100 obwodnic miast, które będą wybudowane w Polsce w latach 2020 - 2030. Sześć z nich powstanie w województwie kujawsko-pomorskim.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury "Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030".

Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.  

Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł.

Lista obwodnic, które powstaną w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Obwodnica Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Kowalewa Pomorskiego w ciągu drogi krajowej nr 15 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej w ciągu drogi krajowej nr 25 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.

- Bardzo się cieszę, że pan premier zatwierdził listę obwodnic, na której znalazły się obwodnice dla województwa kujawsko-pomorskiego, w tym szczególnie dla Strzelna, gdzie sytuacja jest naprawdę bardzo trudna i dla Kruszwicy, której mieszkańcy od dawna zabiegają o to przedsięwzięcie. To bardzo poważne zadania, bardzo drogie zadania, ale również bardzo potrzebne zadania z punktu widzenia rozwoju tego terenu – powiedział po ogłoszeniu decyzji premiera wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Bardzo dobrze, że powstaną także obwodnice Kowalewa Pomorskiego, Brześcia Kujawskiego, Nowej Wsi Wielkiej oraz Lipna. To kluczowe inwestycje, bardzo potrzebne w tych regionach i myślę, że wszyscy mieszkańcy, którzy cierpią teraz przez niedogodności komunikacyjne, bardzo się ucieszą z tych informacji - dodał Bogdanowicz.

 

 


 

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

5 14

Wybudują tak samo jak wybudowali fabrykę samochodów elektrycznych. Nikt nie da wam tyle, ile PiS naobieca. 15:55, 08.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

POpaprańcuPOpaprańcu

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Johann HuizgJohann Huizg

6 0

Ja wolem fabrykem denatórató. 00:39, 10.02.2020


Kryształowy LoniuKryształowy Loniu

0 1

Zgadzam się z Loniem Borochujskim. 08:49, 11.02.2020


0%