Zamknij

Sześć miast Kujawsko-Pomorskiego na liście rządowego "Programu budowy 100 obwodnic"

14:47, 08.02.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę 100 obwodnic miast, które będą wybudowane w Polsce w latach 2020 - 2030. Sześć z nich powstanie w województwie kujawsko-pomorskim.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury "Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030".

Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.  

Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł.

Lista obwodnic, które powstaną w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Obwodnica Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Kowalewa Pomorskiego w ciągu drogi krajowej nr 15 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej w ciągu drogi krajowej nr 25 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
  • Obwodnica Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25 - planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.

- Bardzo się cieszę, że pan premier zatwierdził listę obwodnic, na której znalazły się obwodnice dla województwa kujawsko-pomorskiego, w tym szczególnie dla Strzelna, gdzie sytuacja jest naprawdę bardzo trudna i dla Kruszwicy, której mieszkańcy od dawna zabiegają o to przedsięwzięcie. To bardzo poważne zadania, bardzo drogie zadania, ale również bardzo potrzebne zadania z punktu widzenia rozwoju tego terenu – powiedział po ogłoszeniu decyzji premiera wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Bardzo dobrze, że powstaną także obwodnice Kowalewa Pomorskiego, Brześcia Kujawskiego, Nowej Wsi Wielkiej oraz Lipna. To kluczowe inwestycje, bardzo potrzebne w tych regionach i myślę, że wszyscy mieszkańcy, którzy cierpią teraz przez niedogodności komunikacyjne, bardzo się ucieszą z tych informacji - dodał Bogdanowicz.

 

 


 

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (5)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

5 14

Wybudują tak samo jak wybudowali fabrykę samochodów elektrycznych. Nikt nie da wam tyle, ile PiS naobieca. 15:55, 08.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

POpaprańcuPOpaprańcu

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Johann HuizgJohann Huizg

6 0

Ja wolem fabrykem denatórató. 00:39, 10.02.2020


Kryształowy LoniuKryształowy Loniu

0 1

Zgadzam się z Loniem Borochujskim. 08:49, 11.02.2020