Zamknij

Nadgoplański Park Tysiąclecia pozyska siedzibę, a jezioro Gopło więcej ryb

18:08, 17.02.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W poniedziałek, 17 lutego, w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu podpisana została umowa z Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia na dofinansowanie zadania pn. „Poprawa bioróżnorodności biologicznej poprzez zarybienie jeziora Gopło oraz rozbudowa obiektu o część ekspozycji przyrodniczo-historycznej”.

Przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu dofinansowanie przeznaczone zostanie na adaptację zabytkowego pałacyku zlokalizowanego w pobliżu Mysiej Wieży na siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, modernizację i termomodernizację istniejącego obiektu i dobudowę części, w której znajdzie się ekspozycja przyrodniczo-historyczna, sala wykładowa, sala multimedialna, taras widokowy i inna niezbędna infrastruktura.

Całość inwestycji pochłonie ponad 3 mln zł. 1,2 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski,  a 1,5 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Radość ze współdziałania wielu instytucji wyraził burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak: - Tutejsza przyroda i magiczne jezioro Gopło zawsze przyciągały do Kruszwicy, która ma swoją historię, jest związana z przeszłością, z literaturą, która opiewała różnego rodzaju zdarzenia i piękne postaci. W tej chwili będziemy mieli do zaoferowania jeszcze coś dodatkowego. Będziemy mieli bardzo piękną siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który ma się zajmować ochroną tego dziedzictwa przyrody i po części również historii – mówił burmistrz Witczak.

- Powstanie piękny obiekt, którego użytkownikiem będzie Nadgoplański Park Tysiąclecia. Kwota aż pół miliona złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, nad którym mam bezpośredni nadzór, trafi na ten cel. Długo czekaliśmy aż to ważne przedsięwzięcie, służące ukazaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego pięknego miejsca, obszaru „Natura 2000”, a jednocześnie ratujące bardzo piękny zabytkowy obiekt,  będzie mogło być realizowane - skomentował podpisanie umowy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusz Stachowiak wskazał na przyczyny, dla których fundusz włączył się w finansowanie inwestycji: - Cieszymy się, że ten bardzo ważny  budynek w Kruszwicy, u stóp Mysiej Wieży, będzie teraz wyremontowany, a siedziba Parku zostanie przeniesiona w bardzo reprezentacyjne miejsce. Podjęliśmy decyzję, że jest to na tyle ważna inwestycja, że możemy i musimy dofinansować ją w zakresie rozbudowy nowej sali edukacyjnej, z której będzie korzystało ponad 3000 dzieci. Będzie piękna sala multimedialna, budynek będzie nowocześnie ogrzewany poprzez pompę ciepła i gaz.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 r.

Fot. Jacek Nowacki

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PrezesPrezes

1 0

Takie działania na rzecz środowiska to ja rozumiem. Za bardzo już wyeksploatowaliśmy te ziemie, żeby w ogóle nie dbać o nie. Moim zdaniem powinno być więcej takich inicjatyw. Podoba mi się to. Ciekaw jestem, jakie będą dalsze posunięcia zarządu. Czy również tak owocne? https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-bydgoszcz/ 13:44, 20.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone