Zamknij

Nowe formy wsparcia finansowego dla rolników i przedsiębiorców rolnych

15:21, 24.02.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Rolnicy i przedsiębiorcy rolni mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc finansową dla swoich gospodarstw. Nabór wniosków jest prowadzony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR w Toruniu Jolanta Sobecka  poinformowali dzisiaj podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim o szczegółach ogłoszonego naboru wniosków na możliwość sfinansowania inwestycji w gospodarstwach w obszarze nawadniania. – Walczymy w Polsce z ASF. W związku z tym prowadzone są działania dedykowane rolnikom, którzy mogą zrezygnować z tej działalności i przekwalifikować się na działalność pozarolniczą oraz dla rolników, którzy mogą zrezygnować np. z hodowli trzody chlewnej, a wyspecjalizować się w innych obszarach. Jest to szczególnie pożądane  małych gospodarstwach, gdzie wymogi związane z bioasekuracją wiążą się z bardzo wysokimi kosztami – mówił Bogdanowicz.

Dyrektor Jolanta Sobecka poinformowała, że w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie został wykorzystany jeszcze budżet jaki został przewidziany w tym zakresie dla Polski. - W związku z tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzać będzie kolejne cykliczne nabory z obsługiwanych działań. W latach 2020 i 2021 przewidzianych jest jeszcze około 30 naborów z działań pomocowych dla rolników i przedsiębiorców rolnych – mówiła Sobecka.

  • Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.
  • Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020. Ten nabór przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.
  • Od  28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.
  • Od 27 lutego do 27 marca 2020 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane będą inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie.
  • Termin naboru wniosków o przyznanie pomocy z działania "Współpraca" wydłużony do 12 marca 2020 roku. Informacje na temat działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014 -2020 udzielane są w Centrali ARiMR i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

15 marca 2020 r. uruchomione zostanie działanie „Dobrostan zwierząt” w ramach PROW 2014-2020. Jego celem jest poprawa dobrostanu zwierząt gospodarskich i zachęcenie rolników do utrzymywania ich w warunkach lepszych niż obowiązkowe wymagania w tym zakresie.

Wszystkie dokumenty aplikacyjne dotyczące bieżących i przyszłych naborów oraz informacje dotyczące kryteriów otrzymania środków pomocowych czy składania wniosków dostępne są na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam również dostępny jest bieżący harmonogram naboru wniosków w ramach Programu.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone