Zamknij

Więźniowie z Zakładu Karnego w Koronowie zabrali się za szycie maseczek ochronnych

12:01, 25.05.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

Fala pomocy w walce z koronawirusem płynie do placówek medycznych w całej Polsce, także zza murów więzienia. Osadzeni z koronowskiego zakładu karnego oraz jednostek podległych biorą udział w rządowym programie produkcji środków ochrony osobistej #ResortSprawiedliwościPomaga.

W czasach pandemii zakłady karne starają się włączyć w działania pomocowe. Od ubiegłego tygodnia, inwencja należy również do osób pozbawionych wolności odbywających karę w Zakładzie Karnym w Koronowie i jednostkach podległych (OZ w Chojnicach, OTZS OSSW w Suchej). Wszystko za sprawą autorskich programów resocjalizacji społecznej. W ramach działalności penitencjarnej, zaproponowano osadzonym uruchomienie produkcji maseczek ochronnych. Łącznie, we wspomnianych jednostkach, 28 ochotniczek i ochotników uczy się szyć zabezpieczenia twarzy, które kolejno zostaną przekazane do instytucji potrzebujących.

- Większość ochotników (za wyjątkiem osadzonych kobiet) nie posiada umiejętności krawieckich – nie muszą. Wszystkiego uczą się od podstaw, pod okiem ‘szyjącej’ części koronowskiej załogi – mówi kpt. Karolina Kozłowska. rzecznik prasowy koronowskiej jednostki.

3 jednostki - 3 programy resocjalizacji społecznej - jeden szczytny cel

Celem programów readaptacji społecznej: "Człowiek z maską", "W maseczce Ci do twarzy", "Załóż maskę" jest przede wszystkim uzyskanie przez osoby skazane wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych związanych z koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19, utrwalenie
odpowiednich nawyków dotyczących higieny osobistej, kształtowanie postaw prospołecznych oraz przeciwdziałanie bezczynności.
- W ciągu zaledwie kilku dni skazane oraz skazani uszyli już ponad 1500 szt. maseczek ochronnych. Zostaną one wykorzystane w miejscach największej potrzeby, a także przez różne służby ratownicze i medyczne – informuje rzecznik Kozłowska.

Dzięki udziałowi w programie resocjalizacji społecznej osoby pozbawione wolności uczą się empatii, wdzięczności oraz szacunku do zdrowia i życia ludzkiego. Jednocześnie integrują się, uczą współpracy, dzielenia zadaniami, a co najważniejsze komunikacji aprobowanej społecznie.
- Wszystkie działania związane z akcjami charytatywnymi i społecznymi zawsze są doskonałym wsparciem procesu resocjalizacji – my jako funkcjonariusze Służby Więziennej, przekonujemy się o tym codziennie. Osadzeni spędzają kreatywnie czas, zdobywają wiedzę, a może i rozwiną pasję. Najważniejszy jednak jest fakt, że wielu z nich pierwszy raz w życiu robi coś bezinteresownie dla drugiego człowieka, budując przy tym pozytywny obraz samego siebie – dodaje kpt. Kozłowska.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz