Zamknij

Strażacy też są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem

15:04, 08.06.2020 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Toruniu odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, podczas której wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przy udziale komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu bryg. Jacka Kaczmarka i prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusza Stachowiaka podsumował zaangażowanie strażaków w walce z epidemią koronawirusa 2019-nCoV na terenie województwa i przedstawił program finansowania służb ratowniczych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że skuteczne na terenie województwa powstrzymanie epidemii koronawirusa nie byłoby możliwe bez zaangażowania Państwowej Straży Pożarnej i strażaków z OSP. - Zaczęliśmy od przygotowania triaży. To była propozycja dla wszystkich dyrektorów szpitali, aby taki namiot mógł stanąć przed każdym szpitalem i aby tam można było dokonywać selekcji. Dzięki temu uratowaliśmy sytuację w kujawsko pomorskich szpitalach. Była to bardzo dobra współpraca Państwowej Straży Pożarnej, WOT-u, z dyrektorami i personelem szpitali. Dzięki temu, w pewnym momencie ograniczyliśmy do zera możliwość rozprzestrzeniania się choroby w jednostkach służby zdrowia – mówił wojewoda i przypomniał, że strażacy przewieźli do badań ponad 2 tys. pobranych próbek w 800 transportach.

- Wszystko to pokazuje, że straż pożarna jest skuteczna nie tylko w działaniach ratowniczo-gaśniczych, ale że mamy też bardzo dobrą logistykęstwierdził komendant Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu bryg. Jacek Kaczmarek.

W Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapadła bardzo ważna decyzja o przeznaczeniu dodatkowych środków dla Ochotniczych Straży Pożarnych. - Będzie to 1 milion 100 tysięcy złotych. W otwartym naborze, każda jednostka OSP będzie mogła otrzymać do 15 tys. złotych. Dla nas, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, obok Państwowej Straży Pożarnej, która zapewnia nam wspaniały system ratowniczo-gaśniczy, są bardzo istotne. OSP są doskonałym uzupełnieniem tego systemu bezpieczeństwa – podkreślił wojewoda Bogdanowicz.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusz Stachowiak opowiedział o ogólnopolskim programie finansowania służb ratowniczych, którego celem jest wsparcie w zakupie specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych i podczas usuwania skutków zagrożeń oraz o programie poprawy efektywności energetycznej w budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Dzisiaj ogłaszamy nabory na te programy na naszych stronach internetowych. Wnioski zbieramy od 15 do 30 czerwca. Zachęcamy wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do składania wniosków – mówił prezes WFOŚ w Toruniu.

Komendant Wojewódzki PSP w Toruniu bryg. Jacek Kaczmarek wskazał, że rok 2020 jest kolejnym rokiem rekordowym pod względem wysokości dotacji dla jednostek OSP.

- Planowana kwota dotacji z Budżetu Państwa, dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszego województwa, to 15 milionów 600 tysięcy złotych. Będzie to rekordowe wsparcie dla jednostek OSP - stwierdził bryg. Kaczmarek.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (3)

Ale dlaczego?Ale dlaczego?

2 1

Panie wojewodo Prawy i Sprawiedliwy szefostwo Straży Pożarnej jest nadal w Toruniu ,skoro podlega Panu i zgodnie z umową społeczną ta instytucja powinna być w Bydgoszczy? 16:47, 08.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 1

Panie wojewodo, kostnicowi i grabarze, też... 07:09, 09.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

The Big EThe Big E

0 0

No przecież oni prawie bezrobotni byli... 10:53, 09.06.2020