Zamknij

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu ogłoszony

18:38, 02.03.2021 | i
Skomentuj Gala otwarcia EnergaCAMERIMAGE 2019. Fot. Paweł Skraba
REKLAMA

W niedzielę, 28 lutego Instytucja Kultury Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE (ECFC) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) ogłosiły międzynarodowy konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu.

Budowa siedziby ECFC, zaplanowana na lata 2021 – 2025,  jest największym, poza Muzeum Historii Polski, budowlanym projektem inwestycyjnym w dziedzinie kultury w Polsce. Koszt realizacji budowy to 600 mln złotych, z czego 400 mln złotych ma pochodzić z centralnych środków rządowych zapisanych w Wieloletnim Programie Rozwoju, a 200 mln złotych z budżetu Miasta Torunia.

ORGANIZATOR KONKURSU - Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE - jest państwową instytucją kultury, która rozpoczęła działalność z początkiem 2020 roku na podstawie podpisanej w dniu 29 września 2019 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Miasta Toruń oraz Fundację Tumult umowy o wspólnym jej utworzeniu i współprowadzeniu. Celem instytucji jest wybudowanie w Toruniu stałej siedziby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Poza tym zadaniem inwestycyjnym ECFC ma prowadzić działalność merytoryczną w ramach corocznej współorganizacji festiwalu oraz innych projektów o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, edukacyjnym i naukowym w zakresie polskiej i światowej kultury audiowizualnej. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że budowa jego stałej siedziby wypełni lukę, jaka istnieje w polskiej infrastrukturze kulturalnej i pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła tej największej międzynarodowej imprezie filmowej w Polsce. Będzie to również przestrzeń do organizacji przedsięwzięć różnych środowisk, które w tym miejscu znajdą logistyczne zaplecze i najlepsze warunki realizacji wydarzeń dla swojej grupy odbiorców, mieszkańców kraju i regionu.

Przedmiotem ogłoszonego ostatniego dnia lutego konkursu jest koncepcja architektoniczna siedziby ECFC w Toruniu wraz z zagospodarowaniem terenu. Organizatorzy oczekują od projektantów przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa. Budynek, jak i jego zagospodarowanie, powinny spełniać oczekiwania użytkowników o wysoce rozwiniętym wyczuciu estetyki. Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE na gali zakończenia 27 edycji tej imprezy w Toruniu w 2019 roku powiedział o planowanej inwestycji: „Nie wyobrażam sobie, żeby budynek Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage nie był arcydziełem architektury. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. To nie ma być dzieło architektury, ale arcydzieło".

Nowa siedziba ECFC znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Toruniu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W związku z tym, architektura budynku ECFC z jednej strony powinna być nowatorska i oryginalna w formie, a z drugiej musi brać pod uwagę wszystkie historyczne aspekty atrakcyjnej toruńskiej Starówki. .

Konkurs prowadzony jest w procedurze konkursu ograniczonego, dwuetapowego i adresowany do międzynarodowego środowiska architektów, a jego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec lipca 2021 roku. Nadsyłane prace oceni sąd konkursowy, w którego składzie zasiadają przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminy Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Fundacji Tumult, organizatora festiwalu Camerimage. Jego przewodniczącym został dr hab. arch. Bolesław Stelmach, wybitny polski architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich z 2010 roku.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

bezsensbezsens

1 0

z drugim albo nawet i trzecim dnem.Bilans,,działań,, niejakiego żydowicza to prawie taka sama afera jak budowa zamczyska w Puszczy Noteckiej.Wiele instytucji kultury tzw wysokiej nie może latami sie doczekać na finansowanie - choćby w Bydgoszczy Akademia Muzyczna czy rozbudowa Filharmonii Pomorskiej że o teatrze Polskim czy IV kregi Opery nie wspomnę, a tu bezproblemowo stronniczy minister bez problemu,,znajduje,, 400 mln na ,,dziwną,, inwestycję pojawiajaca się dopiero w ostatnich czasach.Przeinwestowane Jordanki nie wystarczają ? Mogła ta ,,impreza,, trwać w Bydgoszczy przy o wiele mniejszym nakładzie inwestycyjnym, załatwiajac jednocześnie zakończenie całości pierwotnego projektu Opery, czyli IV krag.Fałszywy i nieuczciwy niby marszałek ( a tak naprawdę satrapa ) tak wiele przecież na ten temat mówił....ale jak to w jego i ,,kamaryli toruńskiej,,zwyczaju mowa trawa i nic wiecej.Bardzo to PODLE, ale w,,POdszywajacym się POd świętoszkowatość Toruniu - zresztą przeżartym komuną POd POkrywką - tradycje krzyżackie wiecznie żywe. 22:57, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%