Zamknij
REKLAMA

Jest projekt Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu

15:26, 31.08.2021 | i
Skomentuj
REKLAMA

Austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau zajęło pierwsze miejsce w konkursie realizacyjnym na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie ECFC, w której udział wzięli prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes Fundacji Tumult i Dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE Kazimierz Suwała, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki dr hab. arch. Bolesław Stelmach - przewodniczący sądu konkursowego.  Stawką w konkursie była nagroda pieniężna w wysokości 1 500 000 zł brutto oraz nagroda w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

O wynikach konkursu zadecydował sąd konkursowy, w którego składzie zasiadają przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Fundacji Tumult, organizatora festiwalu Camerimage. Jego przewodniczącym został dr hab. arch. Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

O dopuszczenie do udziału w konkursie wystąpiły 102 studia architektoniczne reprezentujące 20 krajów, w tym Argentynę (1), Austrię (3), Bułgarię (1), Chiny (1), Czechy (3), Danię (1), Finlandię (2), Francję (5), Hiszpanię (6), Holandię (2), Japonię (2), Kanadę (2), Niemcy (3), Polskę (54), Stany Zjednoczone (1), Szwajcarię (2), Turcję (1), Wielką Brytanię (5), Włochy (6), Zjednoczone Emiraty Arabskie (1. )Do konkursu dopuszczonych zostało 67 zespołów architektonicznych z 14 krajów, od których oczekiwano złożenia opracowań studialnych. Ostatecznie 42 zespoły z 13 krajów złożyły opracowania studialne.Do drugiego etapu konkursu sąd konkursowy zakwalifikował 5 najwyżej ocenionych opracowań. Sąd konkursowy do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu nie znał autorów opracowań studialnych i prac konkursowych.

Budowa siedziby ECFC, zaplanowana jest na lata 2021-2025. ECFC jest największym, poza Muzeum Historii Polski, budowlanym projektem inwestycyjnym w dziedzinie kultury w Polsce.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

architektarchitekt

10 4

i tak się to robi... w Toruniu. Władze Bydgoszczy na taką fantazję i rozmach są za krótkie 🤣 16:07, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FordoniakFordoniak

10 3

Po perypetiach z władzami Bydzi takie toruńskie szach-mat. Czy u nas się obudzą? 16:11, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smutassmutas

9 4

Toruń potrafi a Bydzia w tyle jak zwykle . Takiego wybrali prezydenta 16:37, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rickrick

11 4

W takich momentach zawsze się zastanawiam po co nam taki prezydent, który dla Bydgoszczy niczego dobrego nie zrobił. Tak duże miasto przy dobrym gospodarzu powinno się rozwijać a tu kolejna klęska względem Torunia. Mosty się sypią, Stary Rynek pokryty szpetnymi płytami a ten włazi w doopę tęczowym. Kiedy bydgoszczanie w końcu się otrząsną i przejrzą na oczy kto nami rządzi. 16:39, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

::::::

6 1

Bydgoszcz pod rządami bruskich stacza się na dno! 17:28, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marnymarny

5 2

i beznadziejny niby prezydęt ( celowo by,,POlonista,, się nie burzył ) Bruski to jedno a mafijne układy toruńskie to drugie !!! W tzw dziedzinie kultury Bydgoszcz musi żebrać, błagać prosić niemal na kolanach by instytucje - ISTNIEJACE w wymagające KONIECZNEJ rozbudowy ( tylko ) jak Teatr Polski, Filharmonia i Opera o ponad krajowej sławie a Akademia Muzyczna latami pracująca ( choć,,wypuszczajaca,, sławy choćby w klasie fortepianu ) w niesłychanie trudnych warunkach ,,otrzymuje,, z łaski mizerny grosz na budowę nowej siedziby.Jednak sumakwot jest i tak o niebo mniejsza niż ,,wykombinowana,, w sposób urągajacy wszelkim zasadom budowa ,,zachcianki,,pseudo filmowca.Tak to prezentuje się ,,zrównoważony rozwój,, wg co raz mniej godnych politykierów rzadzącej partii.Oszukiwał nas niesławnej pamieci Gowin ( w sprawie powrotu Akademii Medycznej do Bydgoszczy, gdzie ją utworzono OGROMNYM nakładem kosztów i majatku miasta ) a teraz wyrósł następny-,,ministrunio ,,od kultury. Nie zdziwię się wcale gdy w następnych wyborach PiS solidnie przerżnie wybory w Bydgoszczy.Nie ma dymu bez ognia !!!! Zaś swoja drogą jacy oni są bezczelni i bez pardonu,,fundują,,sobie tylko na jakiś czas kolejny pomnik przeogromnej megalomanii. 21:40, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawe dlaczego?ciekawe dlaczego?

1 0

vice premier Gliński tak pokochał obrotowego tow. gospodarza Torunia M. Zaleskiego i także tretynowego ambasadora M. Żydowicza , radę miasta, na czele z piewcą tow. rektora A. Tretyna , jej przewodniczącym M. Czyżniewskim, wyrzuconą z koalicji Gowinówką I. Michałek, że tyle kasy tam wali? Przecież w Toruniu aktualnie nie ma żadnego posła PIS, czy rozrabiaka POmylony T. Lenz lub pseudo marszałek ,dewot P. Całbecki tak go zauroczyli?, 21:54, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%