Zamknij

W Inowroclawiu pomnik za pomnik. Jeden rozbiorą, drugi przestawią

13:11, 30.01.2018 | Mirosław Amonowicz
Skomentuj Pomnik Wdzięczności wkrótce zniknie ze skweru Obrońców Inowrocławia. Fot. archiwum ki24.info
REKLAMA

Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni znajdujący się na skwerze Obrońców Inowrocławia będzie musiał zostać usunięty. Potwierdził to również Instytut Pamięci Narodowej. Co stanie się z obiektem?

5 lutego, podczas sesji Rady Miejskiej Inowrocławia zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały w sprawie usunięcia pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, który został odsłonięty 22 lipca 1953 r.

Zgodnie z obowiązującym prawem, za propagujące komunizm uważa się także pomniki odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944 – 1989.

- Kilka lat temu, po konsultacji z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu podjąłem decyzję o zamieszczeniu przed pomnikiem tablicy informacyjnej. Zgodnie z jej treścią, pomnik pozostawiony został jako świadectwo historii i przykład sztuki socrealistycznej – mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Według opinii Instytutu Pamięci Narodowej pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni spełnia kryteria pomnika propagującego komunizm i powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej: „Przedmiotowy obiekt gloryfikuje żołnierzy radzieckich, w przypadku tzw. pomników wdzięczności i braterstwa broni brak jest przesłanek przemawiających za ich pozostawieniem. Ich budowa w okresie Polski Ludowej była rezultatem odgórnie realizowanej polityki propagandowej władz centralnych, i nie miała nic wspólnego z rzeczywistą wdzięcznością mieszkańców dla żołnierzy Armii Czerwonej (pomnik w Inowrocławiu został wybudowany między innymi z prowadzonych przymusowych zbiórek publicznych i wykupu cegiełek) (…)”.

Ustawodawca pierwotnie zadecydował, że termin usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej upływa 21 października 2018 r. Został on jednak znacznie przyspieszony. Nowelizacja ustawy nakłada na właściciela nieruchomości, czyli w tym przypadku na Miasto Inowrocław, obowiązek usunięcia pomnika do 31 marca.

Według wartości kosztorysowej, likwidacja tego obiektu będzie opiewała na kwotę 115 000 zł.

W przypadku terminowego usunięcia pomnika, koszty zwróci Skarb Państwa ze środków budżetu państwa. Natomiast w przypadku niepodjęcia uchwały przez Radę Miejską Inowrocławia i nieusunięcia pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, we wspomnianym terminie, decyzję w tym zakresie wyda wojewoda kujawsko-pomorski i obciąży kosztami tego usunięcia Miasto Inowrocław.

Co się stanie z rozebranym pomnikiem?

Prace rozbiórkowe będą dotyczyły cokołu i trzonu, natomiast zachowane fragmenty górnej części pomnika zostaną zdeponowane i zabezpieczone na terenie spółki IGKiM przy ul. Toruńskiej 165 w Inowrocławiu.

Miejsce po pomniku Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni nie zostanie puste.

Prezydent Inowrocławia podjął już wstępne kroki związane z przeniesieniem pomnika Obrońców Inowrocławia, znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej, u zbiegu ulic Narutowicza i alei Sienkiewicza.

(źródło: ki24.info)

(Mirosław Amonowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz