Zamknij

Uczestnicy napadu na młodych ludzi w Jeżewie staną przed sądem

17:19, 21.11.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. KWP w Bydgoszczy

Świeccy policjanci zatrzymali 16 mężczyzn podejrzanych o napaść, do której doszło w połowie lipca 2017 r. w Jeżewie. Jeden jest tymczasowo aresztowany, wobec 15 zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.             

15 lipca br. kilkudziesięcioosobowa grupa mężczyzn w kominiarkach na  głowach, uzbrojonych między innymi w pistolety pneumatyczne na metalowe kulki, drewniane kije, pałki teleskopowe i gaz obezwładniający, napadła na przejeździe kolejowym w Jeżewie (pow. świecki), na kierującego pojazdem marki Renault, 18-letniego mężczyznę, mieszkańca powiatu świeckiego, oraz dwoje  pasażerów - 17-letnią kobietę i 19-letniego mężczyznę. Kierowcę w trakcie ucieczki napastnicy postrzelili w nogę, a pasażerowie zostali pobici. Doszczętnemu zniszczeniu uległ samochód, którym jechał pokrzywdzony. Napastnicy obili karoserię kijami oraz pałkami i wybili szyby, powodując straty w wysokości 13100 zł. Samochód  zepchnęli na zamkniętą rogatkę kolejową, w wyniku czego została ona złamana.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu ustalili, iż odpowiedzialni za napad są  mieszkańcy Świecia i okolic, związani ze środowiskiem pseudokibiców jednego z bydgoskich  klubów piłkarskich. Motywem sprawców była zemsta za to, że dzień wcześniej, tj. 14 lipca 2017 r., w Świeciu, kierowca renault stanął skutecznie w obronie swojego kolegi, który został zaatakowany bez powodu przez 5 młodych mężczyzn związanych z tym środowiskiem.  

Policjantom do tej pory udało się zidentyfikować i zatrzymać 16 uczestników zajść, w wieku od 18 do 35 lat. W trakcie przeszukań pojazdów i mieszkań, policjanci zarekwirowali między innymi kominiarki, pałki teleskopowe, drewniany kij i pojemniki z gazem obezwładniającym.
Piętnastu zatrzymanym mężczyznom postawiono zarzut występku o charakterze chuligańskim w postaci czynnego udziału w zbiegowisku publicznym i uszkodzenia mienia, za co grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Niektórzy z nich byli już w przeszłości karani, między innymi za posiadanie środków odurzających, pobicia, uszkodzenia ciała i uszkodzenia mienia.  

Prokuratura Rejonowa w Świeciu zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych. Najagresywniejszy z napastników, a zarazem jeden z głównych prowodyrów zajść, wpadł w  ręce  świeckich policjantów 8 sierpnia 2017 r. W tym dniu po raz kolejny napadł on w Świeciu na 18-letniego pokrzywdzonego. Strzelał do niego z samochodu. Kilka minut później sprawca oraz dwaj mężczyźni, z którymi jechał, zostali zatrzymani przez znajdujący się w okolicy patrol policji. W zatrzymanym samochodzie  mundurowi znaleźli dwa pistolety pneumatyczne, opakowanie metalowych kulek, nóż szturmowy oraz dwie pałki teleskopowe. 18-letni napastnik usłyszał w sumie 9 zarzutów, w tym udziału w pobiciu z użyciem niebezpiecznego przedmiotu, czynnego udziału w zbiegowisku publicznym, uszkodzenia ciała, uszkodzenia mienia, kierowania gróźb karalnych oraz znieważenia funkcjonariusza policji, za co grozi mu kara łączna nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Świeciu tymczasowo aresztował go na okres trzech miesięcy, a w ubiegłym tygodniu czas ten przedłużył o kolejne trzy miesiące.

- Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań - poinformowała sierż. szt. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

EdypEdyp

1 0

ponoć Ci chłopcy to ciepli są. 12:08, 24.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone