Zamknij

Toruński magistrat daje kasę na zaniedbane podwórka

14:11, 11.01.2018 | MT
REKLAMA
Skomentuj
Po pieniądze z programu mogą schylić się także wspólnoty z Bydgoskiego Przedmieścia. Fot. TB

Dzięki licznym remontom blask odzyskują fasady i wnętrza kamienic, ale na zagospodarowanie podwórza najczęściej brakuje właścicielowi i wspólnotom pieniędzy. Z pomocą przychodzi magistracki program "Moje Podwórko".

Dotychczas program "Moje Podwórko" nie przyciągał zbyt wielu chętnych. Gdy wystartował trzy lata temu, po miejskie pieniądze schyliła się tylko wspólnota mieszkaniowa z ul. Warszawskiej. W 2016 r. było nieco lepiej, bo dotację otrzymało sześć staromiejskich dziedzińców, ale w kasie na ten cel zostało 60 tys. zł.

Punktem zwrotnym okazał się ubiegły rok, gdy oprócz Starówki urzędnicy włączyli do programu zabytkowy obszar Bydgoskiego Przedmieścia. Korekta okazała się strzałem w dziesiątkę. Wówczas 100 tys. zł wsparcia powędrowało do dziewięciu chętnych, w tym siedmiu właśnie z Bydgoskiego Przedmieścia.

Tym razem magistrat zwiększył pulę na remonty podwórek do 150 tys. zł. O pieniądze mogą ubiegać się zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i właściciele kamienic. Pojedyncze dofinansowanie może pokryć: do 50 proc. kosztów, jeśli dziedzińca obejmuje zieleń, urządzenia rekreacyjno-wypoczynkowe i małą architekturę, do 70 proc. kosztów, jeśli remont obejmuje wymianę nawierzchni i infrastruktury podziemnej.

- Należy pamiętać, że warunkiem rozpatrzenia wniosku przez komisję oceniającą jest wstępne uzgodnienie planowanego do wykonania zakresu prac z miejskim konserwatorem   zabytków - usłyszeliśmy w magistracie. - Warto wiedzieć, że komisja przyznawać będzie dodatkowe punkty za już przeprowadzone prace remontowo-modernizacyjne na podwórku oraz ich spójność z działaniami planowanymi w przyszłości.

Program realizuje Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Wnioski można składać do 15 lutego.

(MT)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone