Zamknij

Rekordowa dostawa autobusów do Torunia. Solarisy zamiast jelczy

12:54, 10.02.2018 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Takie solarisy - tyle że białe - pojawią się na toruńskich ulicach już jesienią, fot. Tomasz Berent

21 niskopodłogowych autobusów na olej napędowy dotrze do Torunia jeszcze w tym roku. To początek dużych zakupów w MZK. Miejska spółka zamierza kupić jeszcze 14 autobusów hybrydowych i sześć elektrycznych.

Umowa między Miejskim Zakładem Komunikacji a spółką Solaris Bus&Coach została zawarta 9 lutego w sali koncertowej na Jordankach. Opiewa na 25,5 mln zł. W ramach niej producent dostarczy toruńskiemu przewoźnikowi 21 autobusów na olej napędowy.

- To autobusy napędzane olejem napędowym spełniające normę Euro 6, czyli normie najbardziej przyjaznej dla środowiska naturalnego - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Autobusy kupuje miasto Toruń. Spółka MZK pośredniczy w nim, emitując obligacje na zakup. Koszty pozyskania miasto będzie spłacało do spółki, a spółka do właściwego banku przez kolejne naście lat.

To początek dużej wymiany taboru w MZK. Wkrótce miejski przewoźnik rozstrzygnie przetarg na dostawę 14 autobusów hybrydowych. Rozpisze też przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych. Będą one współfinansowane z pieniędzy unijnych.

Zaleski przed podpisaniem umowy zwrócił uwagę na koszty zakupu autobusów. Za 21 wozów na olej napędowy miasto zapłaci 25,5 mln zł. Hybrydy to może być niewiele mniejszy wydatek - 14 pojazdów może kosztować 24,8 mln zł. - Hybrydy są o jedną trzecią droższe - wskazuje prezydent. - Autobusy elektryczne znowu będą droższe - przewidujemy, że ich zakup pochłonie ok. 12 mln zł.

Pojazdy, na które dziś została zawarta umowa, będą docierać do Torunia w trzech transzach - każda po siedem sztuk: do 31 października, 10 listopada i do 20 listopada 2018 r.

- Będą to autobusy niskopodłogowe, przystosowane do przewozu niepełnosprawnych, w pełni klimatyzowane i bogato wyposażone m.in. w biletomaty, monitoring, gniazda USB, system bezprzewodowej łączności WiFi oraz system informacji pasażerskiej - mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK.

(źródło: ddtorun.pl)

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone