Zamknij

Do parku wróci pomnik żołnierzy balonowych zburzony przez hitlerowców

22:16, 13.02.2018 | MT
REKLAMA
Skomentuj
Pomnik ku czci poległych w latach 1918 - 1920 żołnierzy wojsk balonowych. Fot. UMT

Towarzystwo Miłośników Torunia chce odbudować w parku na Bydgoskim Przedmieściu międzywojenny pomnik żołnierzy balonowych. Koszt prac szacuje na 300 tys. zł. Liczy na finansowe wsparcie torunian i władz miasta.

Pomnik ku czci poległych w latach 1918-1920 żołnierzy wojsk balonowych został odsłonięty w 1937 r. Stanął w parku na Bydgoskim Przedmieściu, tuż przy betonowych schodach prowadzących nad Martwą Wisłę.

Jego autorem był Michał Kamieński, znany międzywojenny rzeźbiarz i malarz. Stosunek do dzieła miał osobisty - jego brat był dowódcą jednostki balonowej. Artysta umieścił na wysokim cokole orła trzymającego w szponach krzyż Virtuti Militari, wieniec laurowy i kotwicę. W 1939 r. niemieccy okupanci zniszczyli pomnik.

Pomysł odbudowy wyszedł od Towarzystwa Miłośników Torunia.

- Pomnik poświęcono pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski, ale był on jednocześnie symbolem związków Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskowym baloniarstwem - mówi Krzysztof Mikulski, prezes ToMiTo. - To właśnie nasze miasto, jako jedyne w całej II Rzeczpospolitej, było przez cały okres międzywojenny siedzibą batalionu balonowego, tu również funkcjonowała szkoła podchorążych wojsk balonowych, odbywały się liczne pokazy i zawody baloniarskie.

Ślad po monumencie nie zniknął. W archiwach zachowała się dokumentacja projektowa i stare zdjęcia. Koszt inicjatywy oszacowano na 300 tys. zł. ToMiTo ruszył ze zbiórką i liczy na finansowe wsparcie torunian i władz miasta. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 2020 r., czyli w setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.

- Jest to również szansa, aby zintegrować wokół tej inicjatywy zarówno mieszkańców Torunia, jak i osoby związane z naszym miastem, rozsiane po całym świecie - zaznaczył Andrzej Szmak, przewodniczący komitetu odbudowy pomnika.

Magistrat dał pomysłodawcom zielone światło.

- Trwa przygotowanie programu dalszej rewitalizacji parku miejskiego. Jest to więc dobry moment, aby uzupełnić ten program o przywrócenie pomnika i jednocześnie zadbanie o jego otoczenie - dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przelewy z tytułem „Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych” można wysyłać na konto bankowe zbiórki: 42 1090 1506 0000 0001 3571 1443.

(źródło: ddtorun.pl)

(MT)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone