Zamknij

Nadchodzi czas na remonty dworców kolejowych w Toruniu

18:47, 09.07.2018 | AA/i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Tomasz Berent

Miasto Toruń i dwie spółki kolejowe podpisały porozumienie w ramach projektu BiT City II. Opiewa ono na ponad 11 mln złotych. Co uda się za to zrobić? Przede wszystkim wyremontować dwa toruńskie dworce kolejowe i frakcje między nimi, to jednak nie wszystko!

Miasto Toruń, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i PKP S.A. to sygnatariusze porozumienia w ramach projektu BiT City II. Projekt znacznie poprawi nie tylko komunikację kolejową w naszym mieście.

Inwestycje w Toruniu, prowadzone w ramach BiT City II, są jednymi z najważniejszych w regionie.

- To ważne w kontekście rozwoju Torunia i Bydgoszczy. Jeszcze kilka lat temu mówiono o sprywatyzowaniu kolei, cieszę się, że do tego nie doszło - przyznaje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Podpisane porozumienie zakłada m.in. rewitalizację dwóch dworców kolejowych w Toruniu.

- Oba budynki dworców zachowają swoje walory historyczne, ale staną się bardziej funkcjonalne. Dostosujemy je do potrzeb osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Andrzej Olszewski z PKP S.A.

Nie tylko dworce wypięknieją.

- W ramach projektu przewidzieliśmy także: remont frakcji kolejowej między dworcem Toruń Wschodni a dworcem Toruń Miasto, zbudowanie drugiego toru na tym odcinku, a także przedłużenie przejścia podziemnego do ul. Sowińskiego i zbudowanie kładki rowerowo-pieszej na moście kolejowym - wylicza Włodzimierz Żmuda z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Kładka na moście to jedno z zadań, jakie realizować ma samorząd.

- Torunianie oraz nasi goście będą mieli do swojej dyspozycji kolejną przeprawę mostową. Po wybudowaniu nowego mostu drogowego im. Elżbiety Zawackiej i zaplanowanym do gruntownej modernizacji mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, również kolejowy most zostanie udostępniony dla pieszych i rowerzystów - zapowiada prezydent Michał Zaleski. - Dzięki współpracy miasta i spółek kolejowych zyskamy nowoczesną infrastrukturę, szybsze, bezpieczniejsze połączenia oraz trakt pieszo-rowerowy w sąsiedztwie Starówki, który pełnić będzie także funkcję tarasu widokowego na toruński zespół staromiejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ile dokładnie będzie kosztowała inwestycja? Póki co znane są tylko koszty szacunkowe - może być to nawet 400 mln złotych netto.

/źródło: ddtorun.pl/

(AA/i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

KopernikKopernik

10 3

Nareszcie coś zacznie się dziać. Zaleski tak zadłużył miasto że nie ma pieniędzy na nic. Taka Bydgoszcz to inwestuje ma dobrego gospodarza. Niedługo wybory czas Zaleskiego i jego kliki się skończył ! 18:02, 15.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TorTorTorTor

2 4

Do Kopernik" HAHAHAHAHA :) 20:27, 16.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do tor torado tor tora

1 0

jeszcze się nie leczysz ???? Na marginesie - racja z tym zachłannym inwestowaniem we wszystko i w nadmiernych kosztorysach !!!! Jak spadnie wpływ - a musi to nastąpić - pewnego doktora, ale nie od leczenia ( nawet dusz ), Toruń będzie beczał i płacił.Jest czas brania ( kosztem innych ) ale i musi przyjśc czas oddawania.Wtedy zamiast twego chorego wykpiwania innych ( vide hahaha ) usłyszymy żałosne beczenie, gdy trzeba bedzie sie rozliczać z zachłannego i nieodpowiedzialnego zagarniania pod siebie.Ekonomia ma jednak swoje prawa. 00:31, 19.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone