Nie da się ukryć, że część maturzystów wybiera konkretny kierunek studiów nie tylko ze względu na zainteresowania czy potencjalne zarobki, ale także ze względu na pewną modę na studiowanie konkretnej dziedziny wiedzy. Jeszcze do niedawna mnóstwo osób chciało zostać magistrami prawa czy zarządzania. Obecnie priorytety są nieco inne, chociaż oba wymienione kierunki wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem wśród bydgoskich studentów.
W Bydgoszczy funkcjonuje kilka uczelni – zarówno publicznych (m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, czyli UKW jak i WSB, czyli Wyższa Szkoła Bankowa - https://www.wsb.pl/bydgoszcz). Bydgoszcz wybiera coraz więcej studentów. Co chcą studiować?
Design w biznesie: dla osób, które mają duszę artysty i umysł przedsiębiorcy
Obecnie modne są kierunki, które łączą różne kompetencje; tym samym ich ukończenie daje większe szanse na znalezienie ciekawej pracy. Jednym z takich kierunków jest design w biznesie – idealne studia dla tych, którzy mają artystyczną duszę, ale potrafią liczyć i zależy im jednocześnie na dobrych zarobkach. Absolwenci tego kierunku studiów będą wiedzieć, jak zakładać artystyczne start-upy, jak opracowywać własne projekty, skąd pozyskać dofinansowanie i jakie są potrzeby rynku. Podobne informacje uzyskają absolwenci informatyki w biznesie, z tym, że oni – oprócz wiedzy biznesowej – posiądą również specjalistyczną wiedzę z branży IT.
Logistyka: studia, które gwarantują spokojną przyszłość
Coraz więcej młodych osób chce pracować w zawodzie, który zapewni im stabilną pracę i dobre zarobki. Bezpieczeństwo, stabilizacja i czas na rozwijanie swoich pasji już po pracy – to na ten moment priorytet wielu maturzystów. Nic dziwnego, że na fali takich trendów dużą popularnością cieszy się logistyka. Jej absolwenci bez problemu znajdą zatrudnienie w firmach transportowych, a w swojej pracy będą zajmować się przede wszystkim organizacją łańcucha dostaw i planowaniem innych procesów w firmie.
Bezpieczeństwo wewnętrzne: moda i rosnące potrzeby rynku
Jeszcze do niedawna mogłoby się wydawać, że bezpieczeństwo wewnętrzne jest traktowane przez pracodawców podobnie jak socjologia czy politologia, czyli jako studia, które nie dają większej wiedzy praktycznej. Obecnie jednak rośnie zapotrzebowanie na osoby, które mają wiedzę z zakresu kryminologii czy cyberbezpieczeństwa – a właśnie w ramach takich specjalności można studiować m.in. na WSB (oferta kierunków I stopnia dostępna na stronie https://www.wsb.pl/bydgoszcz/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci).