Zamknij
REKLAMA

Do USA bez wizy, ale z rejestracją w ESTA

15:41, 19.01.2021 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj Zdjęcie: unsplash.com

Od 2019 roku podróż do USA dla Polaków jest dużo łatwiejsza, ze względu na uczestnictwo naszego kraju w programie bezwizowym. Nie oznacza to jednak, że wystarczy paszport, by wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Dołączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) było szeroko nagłaśniane medialnie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że chociaż dzięki temu programowi możemy udać się do USA bez wizy, to tylko w celach turystycznych i służbowych, które potrwają maksymalnie 90 dni. W pozostałych przypadkach (np. studia czy podjęcie pracy w USA) nadal niezbędna jest wiza.

Jeśli natomiast spełniamy warunki wyjazdu bezwizowego, musimy najpierw zarejestrować podróż w systemie ESTA.

Co to jest ESTA?

ESTA, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, został stworzony przez rząd amerykański ze względów bezpieczeństwa. Funkcjonuje od 2008 r., a obowiązkową rejestrację swojej podróży w ESTA od 2009 roku mają obywatele tych krajów, które są zrzeszone w programie bezwizowym Visa Waiver Program (VWP). Początkowo rejestracja była bezpłatna, jednak już od 2010 roku wdrożono opłatę (choć znacznie niższą, niż za wizę amerykańską) z przeznaczeniem na promocję turystyki do USA.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o autoryzację w ESTA złożymy na oficjalnej stronie amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego. Choć przypomina wniosek o tradycyjną wizę, to jednak jest o wiele prostszy, a jego wypełnienie nie powinno nam zająć dłużej, niż 20 minut. To istotna różnica, w porównaniu do kilkugodzinnego wypełniania wniosku o wizę tradycyjną.

W trakcie procesu rejestracji podamy m.in.: nasze dane osobowe (w tym dane z paszportu oraz dane kontaktowe), informacje o naszej aktywności w mediach społecznościowych, aktualne lub ostatnie miejsce zatrudnienia oraz informacje o planowanej podróży. Wniosek zawiera także pytania o choroby zakaźne, kryminalną przeszłość, wizyty w krajach, które znajdują się na „czarnej liście” rządu amerykańskiego czy przynależność do organizacji terrorystycznych.

Ile to kosztuje?

Po wypełnieniu wniosku, musimy go zatwierdzić i wnieść opłatę przy użyciu karty kredytowej (MasterCard, VISA, American Express lub Discover) albo przez system PayPal. Jeśli nie zrobimy tego od razu, na uiszczenie opłaty mamy 7 dni.

Jak wspomnieliśmy, opłata za rejestrację podróży w ESTA jest znacznie niższa, niż opłata wizowa, gdzie już za samo rozpatrzenie wniosku zapłacimy bezzwrotne 160 dolarów (nawet gdy wizy nie otrzymamy). Rejestracja w ESTA kosztuje natomiast 4 dolary, a w przypadku pomyślnego uzyskania autoryzacji, system pobiera dodatkowo 10 dolarów na fundusz promocji turystyki.

Jak długo poczekamy na decyzję?

Najczęściej decyzję o uzyskaniu autoryzacji podróży otrzymamy niemal natychmiast po złożeniu i opłaceniu wniosku. Zdarza się jednak, że wydanie decyzji o autoryzacji może zająć nawet 72 godziny. Z tego powodu warto zarejestrować się ESTA już na etapie planowania podróży. Jest to o tyle istotne, że bez autoryzacji kupimy co prawda bilety lotnicze do USA, ale nie przejdziemy bez niej odprawy biletowej (check-in) i nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu (boarding).

Ile czasu jest ważna autoryzacja?

Po uzyskaniu autoryzacji w ESTA, możemy podróżować z nią do USA przez dwa lata. Warto jednak pamiętać, że autoryzacja wygasa razem z ważnością paszportu, a także gdy zmienimy nazwisko, obywatelstwo, płeć, wymienimy paszport lub stanie się cokolwiek, co zmieni odpowiedź na którekolwiek z pytań we wniosku o autoryzację. Nie zmienia jej ważności natomiast zmiana naszych danych kontaktowych. Zawsze jednak przed podróżą warto upewnić się, czy autoryzacja nadal jest ważna.

Decyzja odmowna - co dalej?

Zaznaczmy, że otrzymanie autoryzacji gwarantuje nam jedynie podróż do punktu kontroli granicznej na lotnisku. Dopiero po rozmowie urzędnikiem imigracyjnym zostanie podjęta ostateczna decyzja, czy zostaniemy wpuszczeni na terytorium USA.

Jeśli natomiast otrzymamy negatywne rozpatrzenie wniosku w ESTA, oznacza to jedynie, że nie możemy podróżować do USA w ramach Visa Waiver Program. Nadal jednak możemy starać się o „klasyczną” wizę B-1/B-2.

Więcej szczegółów na temat rejestracji w ESTA i podróży do USA znajdziecie na stronie https://wizaonline.pl/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%