Zamknij
REKLAMA

Karma dla kota - jaka powinna być?

23:37, 15.07.2021 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj
REKLAMA

Koty lubią dobrze i pożywnie zjeść. Żyjące na wolności potrafią same zadbać o to, by upolować coś pysznego, jednak gdy mieszkają z nami, są zdani na to, co im zaproponujemy. Żeby nie zawieść ich oczekiwań, a przede wszystkim dostarczyć im tego, co najlepsze dla ich zdrowia i kondycji, warto wiedzieć, jaką karmę dla kota wybrać!

Mięso, czyli to, co koty kochają najbardziej

Nie ma wątpliwości, że koty to zwierzęta mięsożerne, więc podstawą ich diety powinno być mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Milusińscy znajdą tu wszystko, czego im potrzeba - nie tylko białko, ale też tłuszcze. Karma dla kotów powinna być pełna różnych gatunków mięsa i ryb, lecz pamiętajmy, by nie sugerować się tylko zawartością tłuszczu, bo również ważny jest skład kwasów tłuszczowych.

Cenne są zwłaszcza kwasy z rodziny n-3 i n-6. Pierwsze z wymienionych odpowiadają za kontrolę procesów zapalnych we wszystkich komórkach. Mają też wielkie znaczenie odnośnie prawidłowego działania mózgu, zwłaszcza funkcji poznawczych. Kwasy n-6 są zaś niezbędne, by futro i skóra zwierzaka prezentowały się nienagannie.

Stopień przetworzenia - co to takiego?

Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie karmy podlegają obróbce technologicznej, czyli poddaniu ich działaniu wysokich temperatur. To działanie ogranicza strawność składników, głównie białkowych, co wpływa na to, jakiej jakości będą składniki odżywcze. Stopień przetworzenia karmy ma ogromne znaczenie - zbyt duża liczba procesów negatywnie oddziałuje na jej wartość odżywczą. Wybierajmy więc produkty, które nie są mocno przetworzone, dzięki czemu najbardziej przypominają surowce, z których zostały wyprodukowane. Przykładowo konsystencja mokrej karmy powinna przypominać gruby zmielony pasztet.

A co dla małych kotów?

Ważne, aby już kociakom podawać dobrze zbilansowana karmę, która zapewnia im wszystko, co potrzeba do rozwoju, ale poza tym kształtuje nawyki żywieniowe i preferencje smakowe. Gdy maluchy przestaną pić mleko matki, musimy dostarczyć im składniki o dużej zawartości tłuszczu i białka, przy czym jego jakość musi być bardzo wysoka. Białko powinno być lekkostrawne i pełnowartościowe. Koty już od najmłodszych lat są bardzo ciekawskie, co dotyczy także poznawania nowych smaków. Dobrze więc je urozmaicać.

 

Jak widzimy, karma dla kota powinna być maksymalnie zbilansowana, lekkostrawna, z przewagą mięsa. Koty potrzebują go do normalnego rozwoju, zwłaszcza sprawnego funkcjonowania wszystkich zmysłów.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%