Wymiana opon z letnich na zimowe przy coraz niższych temperaturach na zewnątrz jest nie tylko rekomendowana, ale właściwie konieczna dla zapewnienia dobrej przyczepności pojazdu do drogi. Bez nich w praktyce niemożliwe będzie pokonywanie nawet niewielkich, oblodzonych wzniesień.
Bezpiecznie dzięki zimowemu ogumieniu można wykonywać różne manewry na drodze, bez utraty dynamiki jazdy. Umożliwiają one hamowanie awaryjne ze stosunkowo niewielką drogą hamowania, co pozwala na uniknięcie kolizji.
Mobilna wulkanizacja
Obecnie coraz więcej firm oferuje mobilną wulkanizację (np. Mobilne Koła w Bydgoszczy), czyli wymianę opon pod twoim domem, czy na parkingu w pracy. Nie tracisz, więc czasu na dojazdy i czekanie w kolejce za poprzednim Klientem. Proces wymiany opon jest bardzo prosty, szybki i tani.
Bezpieczeństwo
Opony letnie zimą nie są w stanie przenosić sił poprzecznych, ponieważ nie mają głębokich lameli zdolnych do wczepiania się w śnieg. Jeśli więc kierowca skręca w kolumnie samochodów w warunkach ośnieżonych dróg, może wypaść z zakrętu. Ogumienie przeznaczone na zimę zmniejsza ryzyko poślizgu, ponieważ ma liczne nacięcia i rowki pozwalające na uzyskanie lepszej przyczepności już podczas jesiennych, obfitych opadów deszczu czy deszczu ze śniegiem. Dodatkowo opony zimowe zazwyczaj są węższe dając większy nacisk na powierzchnię stykową, co bardziej pomaga wbić się oponie w śnieg.
Jazda na oponach letnich zimą, kiedy pada śnieg lub choćby są minusowe temperatury, to stwarzanie ryzyka dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Opony letnie w warunkach zimowych szybciej zużywają się, dlatego ich bieżnik jest coraz płytszy, przez co mogą nie nadawać się do bezpiecznego użytku w sezonie, na jaki są przeznaczone. W efekcie może okazać się, że kierowca będzie musiał kupić całkowicie nowy komplet opon letnich, co narazi go na zupełnie niepotrzebne koszty. Wymiana opon zgodnie z sezonem, na jaki są przeznaczone, jest wskazana z punktu widzenia ekonomii, pewności i bezpieczeństwa jazdy samochodem.