Zakup mieszkania to poważna decyzja mająca wpływ na kolejne lata życia. Co wziąć pod uwagę, aby nie żałować decyzji i cieszyć się pięknym mieszkaniem?

Własne mieszkanie to nie tylko marzenie większości ludzi, ale też jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Niestety w naszych czasach i warunkach gospodarczych duża cześć osób zainteresowana zakupem mieszkania musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Przy tego typu obciążeniu finansowym decyzja o zakupie mieszkania staje się jeszcze bardziej poważna i zobowiązująca. Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?

Odpowiednia lokalizacja

Jeśli mieszkanie będzie zakupione z kredytu możesz się obawiać czy wszystko ułoży się pomyślnie. Czy za kilka lat nadal będę w stanie spłacać raty kredytu? A co jeśli nie będę mógł utrzymać mieszkania? Takie pytania to nie żadne czarnowidztwo, ale realne spojrzenie na rzeczywistość i próba zabezpieczenia się na nieprzewidziane zdarzenia w przyszłości. Co zrobić, żeby rozwiać tego typu obawy? Warto mądrze wybrać lokalizację mieszkania.

Nowe mieszkanie w dużym mieście, takim jak Wrocław czy Warszawa, jest droższe niż w mniejszych miastach i miejscowościach, ale ryzyko związane z zakupem jest dużo niższe. Duże aglomeracje dynamicznie się rozwijają, pojawiają się nowe firmy, a co za tym idzie bardzo łatwo znaleźć pracę. Ryzyko braku zatrudnienia, a co za tym idzie niemożności spłaty kredytu hipotecznego, jest bardzo niskie. Z drugiej strony w razie sytuacji podbramkowej w większym mieście łatwiej jest sprzedać lub wynająć mieszkanie. Warto też wybierać mieszkania na osiedlach rozwijających się. W miarę rozwoju dzielnicy i infrastruktury wartość mieszkania będzie wzrastać, co ma znaczenie przy ewentualnej sprzedaży.

Uwzględniając powyższe sugestie można znacząco zminimalizować ryzyko inwestycji zakupu mieszkania na kredyt.

Mieszkanie dopasowane do potrzeb

Oczywiste jest, że jednym z ważniejszych czynników, które decydują o wyborze nowego mieszkania jest cena – szczególnie jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie będzie nam służyć przez kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać takie, które będzie dopasowane do potrzeb i oczekiwać naszej rodziny. Na przykład, jeśli kochamy słońce i dobrze czujemy się w jasnych, przestronnych wnętrzach, to kupienie tańszego mieszkania, ale z ekspozycją północną lub zachodnią może skutkować złym samopoczuciem, ale w dłuższej perspektywie depresją. Warto więc dobrze przemyśleć swoje potrzeby i określić, które są kluczowe – a następnie szukać optymalnego mieszkania. Co warto więc wziąć pod uwagę?

  • Wielkość mieszkania – czy lubicie spędzać czas w domu i potrzebujecie więcej przestrzeni? A może planujecie powiększenie rodziny i będziecie potrzebować dodatkowy pokój dla dziecka? Jeśli nie lubisz ciasnych, małych pomieszczeń, a nie stać Cię na duży metraż mieszkania, może rozsądnym wyjściem będzie połączenie pomieszczeń, np. kuchni z salonem i jadalnią?
  • Lokalizacja mieszkania w budynku wielorodzinnym. Czy piętro, na którym będzie znajdować się Twoje mieszkanie ma Ciebie znaczenie? Tak, jeśli chcesz mieć własny ogródek i zieloną przestrzeń przed domem. Tak, jeśli lubisz ciszę i spokój i nie chcesz hałasów nad głową. Tak, jeśli nie ma windy, a Ty masz problemy z chodzeniem po schodach.
  • Dodatkowe elementy tj. balkon, taras, miejsce postojowe, komórka lokatorska. Takie elementy, dla niektórych osób mają zasadnicze znaczenie.

To tylko niektóre czynniki, które warto przemyśleć przed wyborem mieszkania. Oczywiście nie warto szukać idealnego mieszkania, bo zawsze znajdą się jakieś plusy i minusy. Ważne jest, aby dobrze zrozumieć najważniejsze dla nas kryteria i według nich przeprowadzać selekcję ofert deweloperskich.

Artykuł powstał przy współpracy:

Omega Buildings Sp. z o. o. B Sp. k.
Granitowa 8/1
55-080 Smolec
tel. 570 759 277