Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Ursusie? Poznaj historię tej dzielnicy, sprawdź, jak się zmieniła i jak będzie wyglądać w przyszłości. Odkrywamy Ursus!

Ursus kiedyś – jaki był?

 

Jeszcze 200 lat temu dzisiejszy Ursus był terenami wiejskimi, folwarkami z polami uprawnymi.

Pod koniec XIX wieku Czechowice i Skorosze stały się uznanymi ośrodkami ogrodniczymi, z których warzywa były skupowane na rynki krajowe oraz wysyłane za granicę. Przełomem w rozwoju dzielnicy był rok 1924. We wsi Szamoty rozpoczęła się budowa Fabryki Zakładów Mechanicznych Ursus.

 

Niedługo po zakończeniu pierwszego etapu budowy fabryka zbankrutowała i przeszła na własność skarbu państwa. Budowa fabryki wpłynęła na rozwój infrastruktury: zaczęły powstawać przystanki, domki jednorodzinne i czynszowe kamienice, pojawiały się pierwsze mieszkania w Ursusie – wszystko ze względu na pracujących w fabryce robotników.

 

Z kolei w Gołąbkach przed wojną mieszkało około 500 osób i byli to głównie urzędnicy państwowi. Tereny te należały bowiem do ówczesnego premiera Władysława Grabskiego, który to ze swoją rodziną wymarzył sobie założenie osiedli-ogrodów.

 

Rozwój osiedli zatrzymała wojna. Dopiero w latach powojennych w Skoroszach zaczynają powstawać budynki mieszkalne. Bloki wybudowano m.in. przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Warszawy 13 i 15. Przy Traktorzystów 16 zostaje otwarty pierwszy żłobek, potem dom kultury.

 

Fabryka w Ursusie wznowiła produkcję w 1947 roku, była wyspecjalizowana w produkcji ciągników. Zatrudniano tam wtedy blisko 7000 robotników.

 

Czechowice w 1952 r. otrzymały prawa miejskie. Miasto w 1954 r. zmieniło nazwę na Ursus i w skład niego należały również wsie Szamoty, Skorosze, Gołąbki i Grabkowo. W 1977 r. po proteście robotniczym miasto przyłączono do Warszawy i wcielono w dzielnicę Ochota.

 

Osiedle Niedźwiadek powstało między 1968 a 1978 rokiem i było zaplanowane dla około 18 tysięcy mieszkańców.

 

Ursus dziś – co się zmieniło?

 

Ursus jako samodzielna dzielnica stolicy funkcjonuje od 1993 roku. Jest najmniejszą dzielnicą Warszawy pod względem powierzchni (9 km²), jednak gęstość zaludnienia (5549 osób/km²) stawia ją powyżej warszawskiej średniej (3219 osób/km²). Niegdyś robotniczy Ursus ma dziś bardzo rodzinny i nowoczesny charakter. Panuje tu nieco małomiasteczkowy klimat, jest też wiele blokowisk i osiedli, jednocześnie zachowało się dość dużo zielonych, rekreacyjnych terenów.

Kto dziś wybiera mieszkania w Ursusie? Zdecydowanie młode rodziny. Funkcjonują tu 3 publiczne żłobki, aż 11 przedszkoli publicznych i 2 niepubliczne i 8 szkół podstawowych, 2 licea i technikum.

 

Ursus to sportowa dzielnica z 2 świetnymi pływalniami, kompleksem boisk i nowoczesnymi kortami tenisowymi. W trzech domach kultury organizowane są liczne zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów. Dzielnica jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych części Warszawy. Jej plusem jest również świetna komunikacja z centrum miasta. Więcej o mieszkaniach w tej dzielnicy można przeczytać na stronie: https://www.profbud.info/mieszkania-ursus.

 

Ursus w przyszłości – jak będzie wyglądał?

 

Ursus zdecydowanie rozwija swoją infrastrukturę sportową, kulturalną i edukacyjną. Na terenie dzielnicy powstaje nowoczesny żłobek, który będzie zasilany energią odnawialną (pompa ciepła, panele fotowoltaiczne). Na terenie żłobka znajdzie się również plac zabaw, parking, chodniki i tereny zieleni. Będą tu założone nawet ogrody deszczowe. Czy warto postawić na mieszkanie tutaj? Z pewnością tak!