Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Skarbem kraju jest Dubrownik - miasto niezwykłe pod względem architektonicznym, historycznym i kulturowym. Sprawdź co warto zobaczyć w Dubrowniku i już dziś zamów bilet.
Dubrownik do niewielkie chorwackie miasto położone w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. W czasach średniowiecza był on istotnym punktem handlowym, a później także miejscem spotkań największych światowych artystów. Miasto zostało mocno zniszczone pod koniec 1991 roku, przez co do dziś na budynkach widoczne są ślady po kulach. Do Dubrownika dotrzeć można samochodem, samolotem lub promem. Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca warto zacząć od starówki, która od 1979 roku widnieje na światowej liście UNESCO.
Główny deptak starego miasta w Dubrowniku tzw. Stradum. ma około 300 metrów długości. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami możemy posłuchać ulicznych muzyków oraz spróbować lokalnych przysmaków i wina, które jest dumą regionu. W samym centrum miasta znajduje się Wielka Fontanna Onufrego - dzieło włoskiego architekta, który jako pierwszy doprowadził wodę słodką do miasta. Fontannę zbudowano ponad 580 lat temu i funkcjonuje ona do dziś. Miejscowa ludność wierzy, że jeśli napijemy się z każdego z kranów wokół fontanny zgodnie z ruchem wskazówek zegara czeka nas wielkie szczęście.
Dubrownik słynie z ogromnej ilości zabytków i muzeów. Najpopularniejsze z nich to Muzeum Historii Kultury mieszczące się w jednym z najpiękniejszych budynków Dubrownika - gotyckim Pałacu Rektorów z XV wieku. Za skarby miasta uznać można także Pałac Sponza, barokowy Kościół Św. Błażeja z początków XVIII wiek oraz barokową Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest główną świątynią rzymskokatolickiej diecezji dubrownickiej.
Klasztor Franciszkanów w Dubrowniku ukazuje niezwykłe piękno dawnego Dubrownika. Klasztorne krużganki jako jedne z nielicznych zabytków ocalały podczas trzęsienia ziemi w 1667 r. Klasztor pełnił w średniowieczu funkcję ośrodka dla potrzebujących. Na jego terenie mieści się najstarsza apteka Europy, która działa nieprzerwanie od 1317 roku. Zioła do przygotowania lekarstw uprawiano w ogrodzie na dziedzińcu. Do dziś wokół klasztoru unosi się upajający zapach róż. W klasztorze znajduje się także słynna na całym świecie biblioteka, w której zgromadzone są bezcenne księgi i rękopisy.
Kamienne mury otaczające Dubrownik należą do najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Pochodzą z przełomu XIII i XIV. Otaczają całe miasto pierścieniem o długości prawie 2 kilometrów. Ich grubość sięga 4-6 metrów, a wysokość nawet 25 metrów. To dzięki nim Dubrownik przetrwał w takiej formie, w jakiej możemy go dziś podziwiać. Na mury można wejść w trzech miejscach: za Bramą Pile obok Kościoła Zbawiciela, przy twierdzy św. Jana oraz przy Kaplicy Św. Łukasza przy porcie. Po wejściu zaczynamy spacer w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Z góry dokładnie widać Stare Miasto, Klasztor Św. Klary czy twierdzę Lovrjenac. Dalej rozciąga się widok na wyłaniające się z Adriatyku wyspy. Tylko z murów dostrzec można szczegóły niewidoczne podczas spacerów wąskimi uliczkami.
W skład fortyfikacji zaliczamy dwa forty chroniące miasto w ich najbardziej wysuniętych punktach oraz dziesięć baszt. Północna twierdza obronna Minčeta uważana jest za jedną z najpiękniejszych fortyfikacji na świecie. Południowa twierdza Bokar od lat jest miejscem wielu festiwali miejskich. Najstarszym jest Dubrownicki Festiwal Letni, który trwa od 10 lipca do 25 sierpnia. W tym czasie, jak w ubiegłych wiekach, Dubrownik staje się stolicą kultury i sztuki. Festiwal to święto folkloru, muzyki, opery i teatru, na którym występują najwięksi światowi kompozytorzy, soliści i orkiestry. Wręcz nie można tego ominąć!
Piękno Dubrownika najlepiej widać z góry. Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych jest przejazd kolejką linową na górę Srđ, wznoszącą się 400 metrów nad starym miastem. Ze wzgórza podziwiać możemy panoramę całego miasta, chroniące je mury oraz skaliste wybrzeże. Port w Dubrowniku otaczają skały, rafy i niezwykłej urody Wyspy Archipelagu Elafickiego. W jego skład wchodzi pięć głównych wysp: Jakljan, Olip, Šipan, Lopud i Koločep przy czym tylko ostatnie trzy są zamieszkiwane na stałe. Odwiedzając wyspy napotkamy niezwykłe bogactwo historyczne i kulturowe. Znajdziemy tu renesansowe domy letnie, fortyfikacje, kościoły i kaplice.
Coś dla siebie znajdą też miłośnicy natury. Na wyspie Koločep możemy w cieniu drzew oliwnych i cytrusowch odpoczywać do woli na rajskiej plaży. Jedną z bardziej znanych wysp jest niezamieszkana do dziś Lokrum. W 1963 roku całą wyspę ogłoszono rezerwatem przyrody, dlatego znaleźć można tu ciszę, spokój i niezwykłe widoki. Lokrum posiada m.in. Mrtvo more (Morze Martwe), głębokie na 10 metrów słone jeziorko, mające podziemne połączenie z Adriatykiem. Na wyspie znajduje się także rajski ogród botaniczny, po którym przechadzają się majestatyczne pawie.
Lokrum zwana jest przez miejscowych wyspą zakochanych lub przeklętą wyspą. Wspomnienia o niej znaleźć można w wielu opowieściach. Mieścił się tu klasztor benedyktyński, którego zakonników zmuszono do opuszczenia wyspy. Jak głosi legenda, gdy ostatni przeor opuszczał wyspę rzucił klątwę na Lokrum i każdego, kto chciałby ją posiadać na własność. Według wierzeń każdy, kto spędzi noc na wyspie stanie się nieszczęśliwy.
Nie wszyscy odwiedzający Dubrownik wiedzą, żę to właśnie tu nakręcono wiele scen popularnego serialu “Gra o Tron”. Na potrzeby produkcji Dubrownik stał się stolicą Siedmiu Królestw. Wspomniana wcześniej wyspa Lokrum zamieniła się w serialu w Wolne Miasto Qarth, słynące z niezwykłego bogactwa i piękna. Górująca ponad murami Dubrownika wieża Minčeta była miejscem wydarzeń w Domu Nieumarłych, zaś Fort Lovrijenac zagrał Czerwoną Twierdzę - serce Królewskiej Przystani. Barokowe schody w Dubrowniku to serialowe schody prowadzące do Wielkiego Septu Baelora, na których odbyła się szokująca scena wstydu.
Wielu widzów uznaje Ogrody Królewskiej Przystani z “Gry o Tron” za istny raj, pełen egzotycznej roślinności i zabytków. Miejsce to możemy odwiedzić w rzeczywistości. Wystarczy wyjechać około 20 km na północny zachód od Dubrownika, by dotrzeć do Arboretum Trsteno - ogród botanicznego z XV wieku. To właśnie tam rozegrały się jedne z najważniejszych scen z Lady Olenną, Lordem Varysem , Tyrionem i Sansą. To nie jedyne miejsca w Chorwacji, które można było zobaczyć na ekranie. Odkrycie reszty z nich będzie prawdziwą gratką dla fanów serialu.
Ważne - jeśli planujesz urlop w Chorwacji, ale jeszcze nie wiesz gdzie chcesz się zatrzymać, sprawdź bazę najlepszych hoteli Travelist.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz