Zamknij
REKLAMA

Centrum Onkologii z godłem „Szpital Przyjazny”

21:19, 10.08.2017 | i
Skomentuj
REKLAMA

Choroba? Pracuję z nią! 20 szpitali w Polsce zostało wyróżnionych godłem „Szpital Przyjazny” - wśród nich Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Definicji szpitala przyjaznego może być wiele. Dla chorujących przewlekle, którzy mimo konieczności dalszego leczenia chcą normalnie żyć i pracować zawodowo, szpital przyjazny to taki, który pozwala podporządkować chorobę życiu, a nie życie chorobie. Dlatego organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” wraz z Fundacją Onkologiczną Alivia, postanowili uhonorować specjalnym wyróżnieniem te szpitale, które w swojej codziennej praktyce starają się pomóc pacjentom godzić leczenie z pracą zawodową. Pod uwagę zostały wzięte dwa kryteria: możliwość umówienia wizyty na konkretną godzinę oraz korzystanie z wygodnych dla pacjenta terapii skracających czas podania leku, jakimi są np. terapie podskórne. Takich szpitali jest obecnie w całej Polsce już 20.

Kto był kiedykolwiek hospitalizowany, ten wie to doskonale: po przekroczeniu progu szpitala tradycyjne rozumienie czasu ulega transformacji. Chory staje się obiektem zabiegów i procedur medycznych i z zasady „nie powinno mu się spieszyć”. Godzimy się na to, jeśli pobyt w szpitalu trwa tydzień czy nawet dwa, po czym następuje powrót do normalności. Ale dla chorych przewlekle wizyty w szpitalu są codziennością, bo tego wymaga dalsze leczenie. Wielu z nich, mimo że muszą kontynuować terapię, chciałoby równolegle prowadzić normalne życie, w tym podjąć ponownie pracę. I tu następowało zderzenie planów życiowych z rzeczywistością szpitalną.

Szczęśliwie to, co do niedawna wydawało się nie do pogodzenia, coraz częściej udaje się ze sobą zestroić. Z jednej strony to zasługa nowych technologii i innowacji w medycynie, które przy zachowaniu tego samego poziomu skuteczności i bezpieczeństwa, oferują pacjentom coraz wygodniejsze, optymalizujące formę i czas podania terapie, dzięki czemu to, co do niedawna trwało godziny, teraz może zostać skrócone do kilku minut. Z drugiej strony to zmiany zachodzące w podejściu do pacjenta, który staje się partnerem, ale i coraz bardziej rozpowszechnione wśród lekarzy przekonanie, że pozytywnie zmotywowany chory, często właśnie aktywny zawodowo, jest lepszym, bo bardziej zdyscyplinowanym pacjentem.

W województwie kujawsko-pomorskim, godło „Szpitala Przyjaznego” zostało przyznane Centrum Onkologii, Szpitalowi im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz Specjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. M. Kopernika w Toruniu. Są to jedyne szpitale z godłem „Szpital Przyjazny” w województwie kujawsko-pomorskim.

-------------

Inicjatywą towarzyszącą wyłonieniu Szpitali Przyjaznych i nadaniu im związanego z tym godła, jest przekazanie placówkom serii rysunków Henryka Sawki, przygotowanych specjalnie na potrzeby kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”. Rysunki mają za zadanie dodatkowo ocieplić wizerunek szpitala, ale i informować pacjentów, że przy dobrej współpracy i trosce ze strony szpitala udaje się godzić pracę z leczeniem.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Praca zdalnaPraca zdalna

0 0

Dla pielęgniarek, czy jest możliwa. 14:51, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziwneDziwne

0 0

Jeżeli można pielęgniarkę oddelegować do pracy zdalnej po to, żeby pomóc pielęgniarce oddziałowej uzupełnić sprawy komputerowe, to jak to się ma do tych co chodzą na oddziały z cowidem-19
Czyli są osoby co mają lepiej, po to się wraca z emerytury do pracy, żeby mieć lepiej. Wówczas można mieć dobre uposażenie, bo każdy by chciał mieć pracę zdalną. 07:28, 30.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz