Nasze mięśnie stale pracują, nawet wtedy, gdy znajdują się w spoczynku. Odpowiadają one za każdy nasz ruch, ale także prawidłowe działanie innych układów naszego ciała. Podczas uprawiania sportu lub dużego wysiłku bardzo łatwo się przeforsować. Mięśnie, które zostały zmuszone do zbyt intensywnego rozciągania lub kurczenia dają nam o tym znać poprzez zakwasy lub dolegliwości bólowe, będące efektem powstania obszarów zapalnych. Jedną z możliwości, by im zaradzić, jest kinesiology taping.
Kinesiotaping – co to takiego?
Kinesiotaping, zwany inaczej plastrowaniem dynamicznym, jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym. Został on stworzony w latach 70. przez lekarza Kenzo Kase pochodzącego z Japonii. Metoda polega na oklejaniu ciała specjalnymi, dedykowanymi taśmami. Zwiększa to przestrzeń między skórą a mięśniami, co ma działanie przeciwbólowe. W zależności od rodzaju schorzenia stosuje się różne techniki naklejania plastrów.
Odpowiednio wykonany, potrafi dać natychmiastową ulgę zarówno w codziennych czynnościach, jak i w sporcie wyczynowym. Należy mieć jednak na uwadze, że kinesiology taping nie jest lekarstwem, a jedynie środkiem wspierającym leczenie kontuzji. Samo stosowanie taśm nie jest wystarczające dla pełnego powrotu do zdrowia. Jeśli przerwiemy terapię, kontuzja może łatwo się odnowić lub przerodzić w poważny problem.
Plastry swoją grubością i rozciągliwością są zbliżone do ludzkiej skóry. Wykonane są z bawełny. Dzięki temu przepuszczają powietrze i wodę oraz nie powodują odparzeń. To sprawia, że mogą być noszone aż do 5-7 dni.
Kinesiology taping – jak działa i komu może pomóc?
Wskazaniami do stosowania plastrowania dynamicznego są między innymi przypadki fizjoterapii przeciwbólowej, sportowej, ortopedycznej, pediatrycznej, neurologicznej lub pooperacyjnej. Jest ono wykorzystywane przykładowo do stabilizacji stawów. Do efektów stosowania tej metody można zaliczyć zmniejszenie bólu, spowodowane uniesieniem skóry oraz mniejszym drażnieniem receptorów bólowych.
Ze względu na swoje natychmiastowe działanie, metoda jest niezwykle popularna wśród sportowców. Pasy tworzą bierną podporę dla uszkodzonego mięśnia, przynosząc ulgę w przypadku kontuzji. Niejednokrotnie pozwala to na dokończenie udziału w zawodach. Sportowcy są również szczególnie mocno narażeni na urazy mięśni ze względu na ich stałą, intensywną pracę. Z tego powodu obecnie taping statyczny oraz dynamiczny są powszechnie stosowane wśród osób uprawiających sport wyczynowo.
Kinesiotaping może być jednak skuteczny również w przypadku innych schorzeń i przypadłości. Zarówno tych o charakterze ostrym, jak i tych przewlekłych. Wskazaniami do plastrowania mogą być nie tylko urazy czy zespoły bólowe, ale również takie problemy jak:
- wady kręgosłupa i klatki piersiowej;
- obrzęki limfatyczne, również jako efekt mastektomii;
- zaburzenia połykania;
- porażenie nerwu twarzowego;
- terapia blizn;
- problemy z ustawieniem stóp;
- obniżone napięcie mięśniowe;
- problemy neurologiczne.
Kto może wykonywać zabieg plastrowania dynamicznego?
Choć naklejanie plastrów wydaje się dziecinnie proste, nie powinniśmy wykonywać go na własną rękę. Taśmy są jedynie częścią systemu. Przed ich przyklejeniem powinny zostać wykonane testy przesiewowe, które pozwolą na określenie dokładnej przyczyny bólu. Ten potrafi bowiem manifestować się w innym miejscu niż jego źródło.
Z tego powodu powinniśmy pozostawić oklejanie specjalistom. Posiadają oni specjalistyczną wiedzę o anatomii oraz z zakresu diagnostyki i leczenia. Samodzielne próby mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, co wyłącznie zniechęci nas do dalszego korzystania z tej techniki.
Aby nauczyć się poprawnego stosowania plastrowania dynamicznego nie trzeba jednak studiować fizjoterapii. Można skorzystać z oferty Teb Edukacja, która z zakresu kinesiology tapingu prowadzi kursy w Bydgoszczy. W jego trakcie nie tylko można nauczyć się jak stosować taśmy w odniesieniu do konkretnych zaburzeń oraz oklejania pacjentów, ale również poznać aspekty teoretyczne tego systemu.
Kinesiology taping stale zyskuje na popularności. Ten trend prawdopodobnie będzie postępować. Żyjemy coraz intensywniej, a siedzący tryb pracy staje się powszechny. W związku z tym, problemy z układem mięśniowo-szkieletowymi będą się nasilać w społeczeństwie. Jest to bardzo perspektywiczna dziedzina i osoby znające tajniki kinesiotapingu, z pewnością będą w przyszłości niezwykle pożądanymi specjalistami.