Ból głowy – rodzaje

Przeczytajhttps://poprostuzdrowo.pl/bol-glowy

Wbrew pozorom istnieje wiele rodzajów bólu głowy. Możemy podzielić je ze względu na lokalizację, jak i zastosować podział według tzw. bólów pierwotnych. Charakteryzują je istotne różnice w przebiegu napadu bólowego.

Rodzaje bólu pierwotnego:

  • migrena – choroba charakteryzująca się napadami bólu głowy, jak i dodatkowymi objawami neurologicznymi w postaci nudności, wymiotów, światłowstrętu, nadwrażliwości na bodźce, a nawet utraty przytomności. Ponadto napadom mogą towarzyszyć tzw. aury migrenowe, objawiające się zaburzeniami widzenia i mroczkami przed oczami. Stany bólowe mogą pojawiać się samoistnie, ale istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko ich wystąpienia, takie jak stres czy menstruacja u kobiet. Przy napadzie migrenowym odczuwany jest ostry, pulsujący ból głowy, najczęściej jednostronny.
  • klasterowy ból głowy – pojawiające się kilka razy w roku napady bólowe, które trwają od kilkunastu minut do kilku godzin i powtarzają się stale, przez okres kilku tygodni lub miesięcy, nazywany klasterem. Po upływie tego czasu następuje remisja choroby do czasu wystąpienia kolejnego ataku. Klasterowy ból głowy występuje jednostronnie i zazwyczaj najsilniej odczuwany jest w obrębie gałki ocznej. W porównaniu do migreny objawy neurologiczne występują rzadziej, a dodatkowe dolegliwości to najczęściej zaczerwienienie i łzawienie oka po bolącej stronie, katar oraz potliwość twarzy. Jest to choroba rzadka, dotykająca około 0,4% populacji. 
  • napięciowy ból głowy – dolegliwość występująca najczęściej u młodych kobiet pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Ból głowy jest obustronny i z reguły ma mniejsze nasilenie niż bóle migrenowe bądź klasterowe. Nazwa dolegliwości wywodzi się z tego, że atak bólu najczęściej prowokowany jest przez zwiększone napięcie mięśniowe. Dodatkowe objawy neurologiczne występują rzadko i zazwyczaj obejmują ból karku, światłowstręt oraz wrażliwość na bodźce, bez nudności. Choć dokładne przyczyny napięciowego bólu głowy wciąż nie są znane, przypuszcza się, że istotny wpływ na wystąpienie napadów mają czynniki psychologiczne (stres, lęk), niedobór snu oraz nieprawidłowa postawa.

Rodzaje bólu ze względu na lokalizację:

  • ból jednostronny – ból głowy z prawej strony (https://poprostuzdrowo.pl/bol-glowy-z-prawej-strony)lub ból głowy z lewej strony (https://poprostuzdrowo.pl/bol-glowy-z-lewej-strony), mogący obejmować cały obszar od centralnej części czoła do skroni. Ten rodzaj bólu najczęściej występuje podczas migreny lub ataku klasterowego, przy czym podczas tego drugiego może promieniować w stronę gałki ocznej. 
  • ból obustronny – ból występujący jednocześnie po obu stronach głowy lub w jej centralnej części. Najczęściej wskazuje na napięciowy ból głowy.
  • ból z tyłu głowy – dość charakterystyczny rodzaj bólu głowy, obejmujący obszar od karku do kości potylicznej. Niekiedy występuje przy napięciowym bólu głowy, ale może również wskazywać na dolegliwości z pozoru wcale nie związane z bólem głowy – nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, przeziębienie lub grypa.

Leczenie bólu głowy

Powtarzający się lub utrzymujący przez dłuższy czas ból głowy w każdym wypadku stanowi podstawę do wizyty u neurologa. Już wstępny wywiad ze specjalistą pomoże określić przyczynę bólu. W celu dalszej diagnostyki zazwyczaj wykonuje się rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową.

W większości przypadków wyeliminowanie pierwotnego bólu głowy jest niemożliwe, a leczenie polega na zmniejszeniu ryzyka napadów. Ze względu na to pacjentom cierpiącym na migrenę lub napięciowy ból głowy zaleca się unikanie sytuacji stresowych i utrzymywanie regularnego cyklu snu. Same dolegliwości bólowe leczone są przy użyciu środków przeciwbólowych takich jak paracetamol oraz niesteroidowych leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). W przypadku wyjątkowo dokuczliwych napadów pacjentom mogą zostać przepisane leki opioidowe lub tzw. tryptany o silnym działaniu przeciwbólowym.