Pięć żywiołowych pań, które tworzą formację JAKIM CUDEM, sięga po muzykę ludową Kujaw i aranżuje w klimacie akustycznej elektroniki, aby przybliżyć ją współczesnemu odbiorcy. Zespół pokazuje piękno tradycyjnych melodii i tekstów. Dziewczyny udowadniają, że ludowa liryka jest wielowymiarowa, pełna symboliki (głównie erotycznej) i jak najbardziej aktualna.


Z początkiem maja zespół rozpoczyna nagrania płyty, która będzie zawierać 10 pieśni kujawskich zaaranżowanych w nowatorski sposób. Producentem płyty jest Łukasz Damrych – znany ze współpracy z Katarzyną Groniec, jako pianista, aranżer i producent. Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz etnosystem.pl.

Na płycie znajdzie się między innymi pieśń „Czemu nie orzesz, chłopolek”, do której teledysk powstał w zeszłym roku. Wideoklip prezentowany był w cyklu „Młodzi polscy artyści” Marka Sierockiego w „Teleexpressie”.

JAKIM CUDEM prowadzi aktualnie akcję zbierania brakującej do nagrania płyty części pieniędzy na portalu Polak Potrafi (zebrano już 50% kwoty). Za wsparcie finansowe zespół proponuje atrakcyjne nagrody: nagranie piosenki w technologii 360 stopni z dedykacją dla wspierającego, udział w próbie zespołu, spersonalizowane bransoletki gadżety zespołowe (koszulki, lusterka i przypinki) i wiele innych.

JAKIM CUDEM ma na swoim koncie m. in. następujące nagrody: Grand Prix ZŁOTA FUJARA na Dragon Folk Fest w Poznaniu, I Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie, III Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej„ Mikołajki Folkowe” w Lublinie (za nowatorskie podejście do melodii ludowych) oraz wyróżnienie za piosenkę "Czemu nie orzesz chłopolek" w WORLD WIDE MUSIC CONTEST.


Zespół tworzą: Małgorzata Żurańska-Wilkowska (śpiew), Irena Filuś (skrzypce), Kate Nurnberg (instrumenty klawiszowe), Anita Sobiechowska (kontrabas, gitara basowa, synth bass), Joanna Glubiak (perkusja).