Zamknij

W Światłowni w piątek zespół Łochowianie, a w sobotę Degustatores

20:51, 26.01.2019 i Aktualizacja: 21:10, 26.01.2019
Skomentuj Degustatores. Zdjęcie nadesłane Degustatores. Zdjęcie nadesłane

W piątek, 1 lutego, o godz. 18 Światłownia przy ul. Św. Trójcy 15 zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek turystycznych z zespołem Łochowianie, a w sobotę również o godz. 18 na koncert rockowy. Zagrają Degustatores.

Łochowianie śpiewają kujawskie przyśpiewki. A przyśpiewki te, to perełki kujawskiej kultury ludowej. Nie brak w nich humoru i refleksji. Bywają i frywolne, i nieco rubaszne. Warte są tego, by je usłyszeć. Koncert poprowadzi red. Krystyna Lewicka-Ritter. 

Łochowianie - zespół założony został w roku 1982 przez Bożenę Kuhn, która jest znaną regionalistką nie tylko w naszym regionie. Od początku działalności zespół ma w swoim repertuarze  inscenizacje wielu kujawskich obrzędów ludowych, zachowujących tradycję takich pięknych zwyczajów jak obrzędy żniwne czy weselne. By wymienić wśród nich choćby wieńcowe, rainy, błogosławiny, okapiny, potarczyny, przenosiny czy popieliny.

Łochowianie. Zdjęcie nadesłane

W repertuarze zespołu znajdują się także liczne pieśni ludowe i te zasłyszane, i te z rodowodem rodzinnym przekazywane z dziada pradziada, ale także pieśni z zasobów gminnej biblioteki w Łochowie czy z dzieł Oskara Kolberga. „Łochowianie” śpiewają również pieśni patriotyczne, religijne i biesiadne. Od kilkunastu lat zespołem kieruje znany bydgoski skrzypek (grający m.in. w orkiestrze Opery Nova) - Andrzej Bondel, który opracowuje repertuar nie tylko od strony muzycznej, ale i folklorystycznej.

Gościem specjalnym koncertu będzie znany warszawski kucharz Janusz Łuniewski. Mistrz kuchni zaprosi na degustację małego „co nieco”, czyli na przepyszne przekąski karnawałowe, pasujące zarówno do piwa, jak i małej lampki wina. Zdradzi także naszym gościom jak te pyszności szybko i tanio przygotować. Z mistrzem będzie można także skonsultować domowe przepisy na karnawałowe napoje nieco bardziej wyskokowe, czyli na ciekawe drinki.

Janusz Łuniewski. Zdjęcie nadesłane

Warto dodać, że Janusz Łuniewski ma niezwykle bogate doświadczenie w branży kulinarnej, szefował bowiem między innymi w kuchni warszawskiej restauracji „Stary Dom”, należącej do znanego aktora Piotra Adamczyka. Występował też w wielu telewizyjnych programach kulinarnych. Od 2 lat wspiera swym działaniem Światłownię, ponieważ - jak twierdzi - pizza jest tu najwspanialsza na świecie!

Następnego dnia, w sobotę, 2 lutego o godz. 18.00 na rockową nutę zagra zespół Degustatores.

W Światłowni, a można potraktować to jako niespodziankę, rozlegną się grzmoty kotłów, za którymi podążą delikatne, lecz groźne drżenia strun basu, a nad nimi skrzek zelektryfikowanego, brzydkiego kaczątka instrumentów strunowych oraz rozdzierający serce wrzask gitary elektrycznej. Niskie śpiewy i wysokie chórki dopełniają obraz rockowego brzmienia kapeli Degustatores. Wyobraźcie sobie, jak się czuje stary kot oglądający płonącą stodołę – zainteresowanych podobnymi wrażeniami zapraszamy na koncert.

Wstęp na koncerty - cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci - 8 zł.

(i)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%