Każdy wypadek drogowy pociąga za sobą poważne konsekwencje. W jego wyniku powstają rozmaite urazy, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Te ostatnie mają to do siebie, że niekiedy pojawiają się z upływem czasu. Jak w takim razie wygląda kwestia odszkodowania za tego typu uraz? Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia będącego kompensacją takiej szkody?
Urazy psychiczne – krótka charakterystyka
Nie od dzisiaj wiadomo, że urazy psychiczne mogą mieć różne podłoże. Wśród nich należy wyróżnić nie tylko trudną sytuację życiową, ale także krótkotrwałe, lecz niezwykle intensywne przeżycia. Takim zdarzeniem może być właśnie wypadek drogowy. Dla wielu osób jest to ogromna trauma, która odciska piętno na codziennym funkcjonowaniu. Najpowszechniejszą dolegliwością jest strach przed jazdą samochodem, a także bóle głowy lub problemy ze snem. Niezależnie od tego jaką postać przybiera dany uraz psychiczny, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Pozwoli to nie tylko podjąć odpowiednie leczenie, ale także zebrać materiał niezbędny do uzyskania odszkodowania.
Czy tylko odszkodowanie?
Odszkodowanie nie jest jedynym świadczeniem, które można uzyskać w przypadku urazu psychicznego. Otóż możliwe jest również uzyskanie zadośćuczynienia. Świadczenie to wiąże się głównie z cierpieniem, które powstaje na przykład wskutek śmierci bliskiej osoby. Zadośćuczynienie można więc przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia, na przykład psychoterapii. Z całą pewnością dzięki uzyskanym w ten sposób pieniądzom będzie można przynajmniej ograniczyć negatywne skutki wypadku.
W jaki sposób można dochodzić roszczeń w przypadku urazu psychicznego?
Dochodzenie roszczeń w przypadku urazu psychicznego nie różni się zbytnio od innych sytuacji. Zdaniem specjalisty z kancelarii Kompensja, Uraz psychiczny to bardzo poważna dolegliwość. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że danej osobie nic nie dolega, jednakże to tylko pozory. Ktoś bowiem może czuć się bardzo źle wewnątrz. W takim przypadku bardzo trudno jest sobie wyobrazić cierpienie, które odczuwa. Niemniej jednak, osoba taka, jeżeli chce dochodzić swoich roszczeń, powinna zgromadzić całą dokumentację medyczną. Mogą to być zaświadczenia od psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry, a także lekarzy innych specjalności. Następnie dokumenty te należy przedłożyć firmie ubezpieczeniowej, a jeżeli będzie taka konieczność, wówczas przydadzą się one również w sądzie. Jak zatem widać, osoba, która doznała urazu psychicznego nie stoi na przegranej pozycji, gdy idzie o dochodzenie roszczeń.
Uraz psychiczny to niezwykle poważna konsekwencja wypadku drogowego. Nie występuje on w każdym przypadku, jednakże zdarza się dość często. Należy pamiętać, że tego typu dolegliwość umożliwia dochodzenie roszczeń w postaci odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Uzyskanie pieniędzy pozwoli na dalszą terapię mającą na celu poprawę kondycji psychicznej.