Niemal gotowa jest już nowa frontowa elewacja budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4.

Nowa przestrzeń muzealna w budynku przy ul. Gdańskiej 4 zgodnie z planem powinna zakończyć się w tym roku. Fasada gmachu budynku Muzeum Okręgowego już lśni nowymi barwami, kolorem żółtym w dwóch różnych odcieniach. Starannie odrestaurowane detale architektoniczne od frontu gmachu już cieszą oko.

Już w XV wieku zlokalizowany był tutaj  kościół pw. Świętego Ducha z szpitalnym przytułkiem. Zmiany w tym miejscu nastąpiły na początku XVII w. W nowo zbudowanym klasztorze (1615-1618) przy kościele Świętego Ducha, osiedliły się siostry klaryski. W czasie zaborów władze pruskie ogłosiły kasatę klasztoru klarysek, natomiast działalność szpitalna prowadzona była aż do 1937 roku. kiedy lecznica przeniesiona została do nowo wybudowanego  budynku Szpitala Miejskiego na Skrzetusku. Po II wojnie światowej obiekt został przeznaczony na siedzibę Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Budynek wyłączono z użytkowania ze względu na zły stan techniczny w 2009 roku. Obecny wystrój architektoniczny elewacji pochodzi z 1878 roku, kiedy to budynek przeszedł gruntowną przebudowę. 

Obecna rozbudowa muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza zakłada remont konserwatorski istniejącego budynku przy ul. Gdańskiej. Jesienią ubiegłego roku zakończyła się wymiana dachu. Zrealizowano też szereg robót konserwatorsko-budowlanych wewnątrz gmachu.   Budynek utrzymany jest w kolorystyce piaskowej. Żółte kolory w dwóch odcieniach zostały dobrane po badaniach konserwatorskich wcześniejszych powłok malarskich.

Druga, będąca w trakcie realizacji, część projektu zakłada dobudowanie nowej części muzeum od strony północno-wschodniej (od Bydgoskiego Centrum Finansowego). Obecnie rozpoczęło się wznoszenie drugiej kondygnacji. Nowa część muzeum będzie miała charakter lekkiej przeszklonej konstrukcji o prostej nowoczesnej bryle. Założeniem architektonicznym  jest  wyraźne oddzielenie projektowanej architektury od zabytkowego obiektu oraz połączenie go z elewacją gmachu BCF (dawna „Drukarnia”). Całość prac pochłonie 22,6 mln zł.

Po zakończeniu projektu w budynku znajdować się będą m.in. duża sala wielofunkcyjna, przestrzeń konferencyjna, warsztatowa oraz edukacyjna, lobby, strefa administracyjna, ale także  pracownie konserwatorskie, biblioteka i archiwum.  Zwiedzający będą mogli skorzystać także z przestrzeni kawiarnianej z tarasem widokowym.