Wyburzenie zabytkowego młyna parowego na Czyżkówku wywołało wielkie emocje. Stefan Pastuszewski poprosił prokuraturę o zbadanie, czy urzędnicy, którzy wydali zgodę na jego rozbiórkę, działali zgodnie z prawem. Prokuratura zajęła się sprawą i ustaliła, że młyn Krügera znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków i w związku z tym objęty był ochroną konserwatorską. Tymczasem prezydent, wydając decyzję zezwalającą na rozbiórkę, nie zasięgnął opinii konserwatora zabytków.

Prokuratura zwróciła się do wojewody, aby w trybie nadzoru zbadał zgodność z prawem decyzji wyrażającej zgodę na rozbiórkę, a ten uznał, że prezydent powinien uchylić wydaną przez siebie decyzję i wydać nową uwzględniającą opinię miejskiego konserwatora zabytków w tej sprawie. Z powodu ?skomplikowanego charakteru sprawy? termin jej załatwienia został przez prezydenta określony na 31 sierpnia 2015 r.

Zapytaliśmy, czy została już wydana nowa decyzja. Okazało się, że nie została wydana. – W niniejszej sprawie nie zachodziła konieczność uzgadniania z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Bydgoszczy, ani z jakimkolwiek innym konserwatorem zabytków w kwestii pozwolenia na rozbiórkę budynku położonego w Bydgoszczy przy ul. Elbląskiej 1 ? powiadomiła nas rzecznik prezydenta, Marta Stachowiak i przesłała wyjaśnienie, które w całości publikujemy:

?Organ w postępowaniu wznowionym na podstawie art. 145 § 1 pkt 6 Kpa (tj. w sprawie, która została zakończona decyzją ostateczną, jeżeli decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu), decyzją z dnia 31.08.2015r., odmówił uchylenia ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 24.04.2014 r., dotyczącej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na rozbiórkę budynku magazynowego przy ul. Elbląskiej 1 w Bydgoszczy.

Prezydent Miasta Bydgoszczy jako organ ponownie przeprowadził postępowanie, zgodnie ze wskazaniami Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz zgodnie z przepisem art. 149 § 2 Kpa (w kwestii wyjaśnienia przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy). W przedmiotowej sprawie dotyczącej ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 24.04.2014r. Nr 379/2014, znak: WAB.II.6741.27.2014.MG, przeniesionej decyzją Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 30.06.2014 r. znak WAB.II.6741.60.2014.MG ? na podstawie której zatwierdzono projekt budowlany i udzielono pozwolenia na rozbiórkę budynku magazynowego, nie wystąpiła okoliczność zawarta w art. 145 § 1 pkt 6 K.p.a., tj. nie wystąpiła okoliczność, iż decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu.?